Blockchain (blok zinciri) nedir?

blockchain block zincir nedir

Para denildiğinde önceden aklımıza gelen ilk şeyler kâğıt ve madenden üretilmiş, değer biçilen harcanabilecek somut malzemelerken son yıllarda para denildiğinde aklımıza gelen başka şeyler de var; sanal paralar. Son yıllara damgasını vuran ve ani artışı ile birçok kişinin varlığına varlık katan Bitcoin bu sanal paraların başında geliyor. Bitcoin diğer coinler arasında ilk olarak ortaya çıkan sanal para birimi. Normalde paraların basımı ve kullanımı ile bankalar ilgilenirken, sanal paralar söz konusu olduğunda durum biraz değişiyor. Bu noktada işin içine veri tabanları ve sanal sistemler giriyor. Blok zinciri dediğimiz veri tabanı ise bu sistemin işlemesinin kaynağında bulunuyor.

Dijital ya da sanal olarak anabileceğimiz para birimlerinin temelinde bulunan blok zinciri ilk olarak 2008 yılında kullanılmaya başlandı. Satoshi Nakamoto rumuzu ile yayınlanan “Bitcoin: Eşler Arası Elektronik Nakit Sistemi” adlı makale ile tanıtılan sistem başta yalnızca Bitcoin için vardıysa da daha sonrasında çeşitli dijital para birimleri de ortaya çıktı. Ve işte blok zinciri nedir diye baktığımızda bu sistemin devamlılığını sağlayan temel olarak karşımıza çıktığını görüyoruz. 

Blok zinciri herhangi bir merkeze ya da otoriteye bağlı değildir ve işlerini tamamen şeffaf olarak yürütür. Bu açıdan kullanıcıların güvenlik ihtiyacına cevap vermesi ile özellikle dijital para kullanıcıları arasında güvenle kullanılır. Blok zinciri bir veri tabanıdır ve bu veri tabanına kaydedilen her veri birden fazla kaynak tarafından kaydedilir. Bir kaynağa veri olarak eklenen her bilgi değiştirilemez ve silinemez olarak kalır. Bu sistem aslında noter ya da herhangi başka bir otoriteye bağlı olmaksızın, aracıya ihtiyaç duyulmaksızın işlem gerçekleştirebilmeyi amaçlar. Bu açıdan bakıldığında blok zinciri ile ilgili söylenebilecek en önemli şey herkesin verisinin güvenli bir şekilde tutulabileceğidir. Maliyet düşük ve işlem hızı yüksek olan bu sistem, işlemlerin farklı noktalardan herkesçe kontrol edilmesi açısından şeffaf bir sistemdir. Blok zincirinde ağa dâhil olan herkes aynı oranda ağ üzerinde eşit hakka sahiptir. Kullanıcılar istedikleri gibi ağa bağlanabilir ve ağ üzerinden ayrılabilir. 

Kripto paralar söz konusu olduğunda adını sıklıkla andığımız blok zincirinin temel amacı veri bütünlüğünün korunması ve doğrulanmasıdır. Bu amaca uygun olarak blok zinciri nasıl çalışır sorusuna veri tabanına benzer bir şekilde çalışır diyebiliriz. Ancak burada ufak bir fark söz konusudur. Geleneksel uçtan uca kayıt yapan veri tabanlarının yanı sıra blok zinciri teknolojisi merkezi olmayan bir hesap defterini andırır. Her katılımcı ise bu hesap defterinin bir kopyasına sahip olur. Bu ise ortaya çıkabilecek herhangi bir sahtekarlığın önüne geçmek konusunda önemlidir. Blok zinciri teknolojisi herhangi bir hack saldırısına karşı donanımlı bir korunma sağlar. Bu teknoloji sayesinde yaptığınız her işlemi kanıtlayabilir, adil bir ticaret ortamının sağlanmasına imkân sağlayabilirsiniz. 

Blok zinciri teknolojisi birçok alanda kullanılabilir. Sanayi ve ticaret bunların başında gelir. Kripto paralar günümüzde herkesçe tanınmamasına ve kullanılmamasına rağmen zaman içinde iyice yaygınlaşarak hayatımızda yerini alabilir. Gelecek teknolojileri arasında özellikle güvenlik önemli bir noktada bulunduğundan blok zinciri teknolojisi ve benzeri teknolojilerin hayatımızda yerlerini alması çok da uzun olmayan bir zaman diliminde gerçekleşebilir. 

Anahtar Kelimeler: kripto paralar, blok zinciri teknolojisi, blok zinciri nasıl çalışır, blok zinciri nedir, bitcoin