Bill Nye kimdir?

Bill Nye kimdir?

Bilim medeniyetlerimizin ilerlemesi ve şu an olduğumuzdan daha ileri gidebilmemiz için bize yol gösteren en önemli alanlardan bir tanesidir. Bilim dünyasında gelişmeler insanlığa yön verir ve bu çalışmalar sayesinde hayatlarımız daha kaliteli bir hale gelmiştir. Bu açıdan bilimin özendirilmesi ve kitlelere tanıtılması önem taşır. Çoğu insan bilimin ne olduğundan bir haber yaşamaya devam ederken bunu tersine çevirmek isteyen bilim adamları, özellikle TV programları ile izleyicilere bilimi ve bilimsel gelişmeleri anlatarak bilimin büyük-küçük herkesçe bilinmesine yardımcı olurlar. Bilim ve TV şovlarında söz edildiğinde ise akla gelen ilk isimlerden bir tanesi elbette Bill Nye’dir. Peki, Bill Nye kimdir?

Bill Nye, Jacqueline Jenkins ve Edwin Darby Nye çiftinin oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Her ikisi de bilim alanında çalışmalar yapmış olan ebeveynleri, Nye için önemli örnekler olmuşlarıdır. Jacqueline Jenkins bir kod çözücüdür. Babası Edwin ise Japon savaş esir kamplarından kurtulmuş ve asistanlara güneş saati ile saati haber vermiştir. Bill Nye’in bilim sevdası elbette aileden geliyor denebilir. Üniversite zamanlarında Astronomi eğitimini Carl Sagan’dan alan Bill Nye’in bilimsel çalışmaları, Mars Keşif Gezgini’nin misyonlarının bir parçası olan küçük bir güneş saatinin geliştirilmesine yardımcı olmayı içerir. Buna da MarsDial denilmektedir ve farklı renklerde küçük panelleri vardır.  MarsDial renkleri kalibre etmek ve zaman tutma cihazı olarak kullanılmıştır. 2005’te Bill, Gezegensel Topluluğun başkan yardımcısı olmuştur ve bu toplum özellikle diğer gezegenlerde, özellikle de Mars’ta uzay araştırmalarını savunmuştur. 2006’da Bill, Plüton’un bir gezegen olmaktan cüce bir gezegene yeniden sınıflandırılmasını destekleyenler arasında yer almıştır. 

Bilim alanındaki gelişmelerden sonra eğlence alanına yönelen Nye, çeşitli TV programları, belgesel dizileri ve animasyon çalışmalarında yer almıştır. Özellikle yaşlılar ve çocukların bilimi sevmesine ve anlamasına yardımcı olacak TV programları sayesinde onlarca kişiye ulaşan Bill Nye, Bilim Adamı Bill Nye olarak bilinir. 

Bill Nye adı her zaman bir çocuk bilim şovu olan “Bilim Adamı” ile birlikte anılır. Özellikle mavi önlüğü ve papyonu ile gözlere hitap eden bir kombini olan Nye, çocuklar için bilimi teşvik eden önemli isimler arasında yer alır. Eğlence alanındaki profesyonel kariyeri, “gigawatt” kelimesi için “Almost Live’s” gösteri sunucusunun telaffuzunu düzeltmesi gerektiğinde başladı ve bunu “jigowatt” olarak söyledi. Seattle’ın yerel eskiz komedi programının sunucusu “Kim olduğunu düşünüyorsun – Bilim Adamı Bill Nye?” diye yanıtladı. Daha sonra ona bu takma ad kazandı.

Bill Nye ev sahibi ve televizyon kişiliği kariyerine ek olarak Cornell Üniversitesi’nde üniversite profesörü olarak görev yaptı. Birçok akademik ve bilimsel kuruluşun üyesi iken, aynı zamanda Şüpheci Araştırma Komitesi üyesi olan Nye, Bilim ve bilimsel araştırmayı, eleştirel düşünmeyi, fen eğitimini ve önemli meselelerin incelenmesinde akıl kullanımını teşvik eden, kâr amacı gütmeyen bir eğitim ve bilim kuruluşunda görev almıştır. 

Bill Nye 2006 yılından beri Los Angeles’da yaşamını devam ettirmektedir.