Artırılmış Gerçeklik (AR – Augmented Reality) nedir?

artirilmis gerceklik augmented reality

Sahip olduğumuz gerçeklik içerisinde birçok alanda yeni buluşlar yapmaktayız. Bu esnada elbette elimizdeki teknolojiler ile ortaya yeni şeyler koyabilmek bizler için heyecan verici. Akıllı makinelerin hayatımıza girmeleri ile birlikte aslında birçok yeniliğe de kapılarımız aralanmış oldu. Günümüzün en popüler konularından bir tanesi olan Augmented Reality ise bize birçok farklı alanda yenilik imkanları sunuyor. Firmalar günümüzde AR teknolojisinin peşinden koşuyorlar. Peki, herkesin peşinden koştuğu bu Artırılmış Gerçeklik nedir

Teknoloji sayesinde günümüzde gerçekliğe eklemeler ya da gerçeklikten çıkarmalar yapabiliyoruz. Hatta Sanal Gerçeklik teknolojisi ile birlikte gerçeklikten neredeyse tamamen ayrı bir dünya yaratıp, bunları tecrübe edebiliyor olmamız mümkün hale geldi. Bu aşamalarda elbette adından sıklıkla söz ettiren Artırılmış Gerçeklik teknolojisi de günlük hayatta sıklıkla karşımıza çıkmaya başladı. İzlediğimiz reklamlarda, oynadığımız oyunlarda ve hatta sipariş ettiğimiz pizzalarda bile bu teknoloji ile karşılaşabiliyoruz. AR en kısa tanımı ile gerçeklik üzerinde akıllı cihazlar aracılığı ile eklemeler yapabilmemiz anlamına geliyor. Örneğin bir dönemin popüler oyunlarından Pokemon GO artırılmış gerçeklik teknolojisi kullanılarak tasarlanmış bir oyundu. Gerçek dünyanın içinde sanal olarak toplanan karakterler aslında bu gibi çeşitli alanlarda da hayatımızın içinde. Bilgisayar sayesinde oluşturulan duyusal veriler, gerçek dünya ile birleştiğinde ortaya çıkan Artırılmış Gerçeklik, insan duyularına ve zevklerine doğrudan hitap edecek şekilde tasarlanır. 

Artırılmış gerçeklik ürünleri sayesinde aslında her yerde bu imkândan faydalanmak mümkün. Elimizdeki akıllı telefon aracılığıyla bile birçok Artırılmış Gerçeklik uygulamasına ulaşabiliyoruz. Artırılmış gerçeklik birçok alanda firmaların ya da küçük işletmelerin işine yarayabiliyor. Özellikle reklam ve pazarlama konusunda kullanılan AR, müşterilerin memnuniyeti için güzel seçenekler hazırlayabilmeyi sağlıyor. Örneğin bir mobilya firması Artırılmış Gerçeklik kullanarak mobilyalarını müşterilerine sunabilir. Müşteriler mobilyalarını almadan önce mobilyanın duruşunu ve evde kapladığı alanı tecrübe edebilirler. Bu sayede firmalar ürün reklamlarını daha iyi bir şekilde yapabilirler. Emlak sektöründen eskiden yapılan maketlerin yanı sıra artık tasarlanan çizimler ve Artırılmış Gerçeklik tasarımları, henüz proje aşamasındaki evlerin nasıl görüneceği ve özellikleri hakkında bize bilgi verebilir. Bunun yanında sanat ve tasarım alanlarında da sıklıkla tercih edilebilen AR teknolojisi, insanların yaşayacağı deneyimlerin daha iyi bir hale gelmelerini de sağlıyor. 

Artırılmış gerçeklik hayatımızı zenginleştirerek bizler için daha renkli bir dünya sunar. İzlediğimiz filmlerin gerçekçi olması, filmden aldığımız zevki arttırarak aslında yaptığımız aktivitelerden de daha fazla keyif alabilmemizi sağlıyor. Artırılmış gerçeklik, gün içerisinde ve hayatımızın her alanında kullanabileceğimiz harika bir teknolojidir. Artırılmış gerçeklik sayesinde zihnimizde canlandırdığımız şeylerin nasıl göründüğünü önceden öğrenebilir ya da oynadığımız bir video oyununu daha iyi deneyimleyebiliriz. Artırılmış gerçeklik lojistik, emlak, turizm, eğitim gibi birçok alanda hem daha iyi sonuçlar alabilmemiz hem de daha iyi deneyimler elde edebilmemiz için yardımcı olur. Yakın zamanlarda sağlık alanında yapılan çalışmalar sayesinde, AR teknolojisi kullanarak ağrılarımızın sebebini görebiliriz. Ya da kendimizi yorgun hissettiğimiz bir zamanda arkadaşlarımız ile istediğimiz bir ülkede buluşup sohbet ederek kafa dağıtabiliriz. Artırılmış gerçeklik sayesinde daha iyi ürünler ortaya koyabileceğiz ve bu ürünler sayesinde birçok açıdan gelişmemiz mümkün olacak.