Yeni sanal gerçeklik cihazı nesneleri hissetmeyi sağlıyor

sanal gerçeklik dokunma

Carnegie Mellon Üniversitesi araştırmacıları tarafından üretilen ve kullanıcıda dermal algı sağlayan cihaz, VR gözlük ve ona eklenen kablolar yardımıyla nesnelere dokunma hissini simüle edebiliyor. 

Kullanıcının omzuna monte edilen ve bir sırt çantası gibi giyilen sistemde, boyuna bağlanan parça kimlik kartlarında da benzeri kullanılan toplayıcı sistemle donatılmış. Bu ekartör parçalar, her parmak ucuna, avuca ve bileğe takıldıktan sonra VR gözlükteki hareket sensörü, kullanıcının el hareketleri izleyerek sinyalleri kablolara gönderiyor.

Kullanıcıların nesneye yaklaştığı algılandığında, parmaklara takılan parçalar yüzeyin hissini taklit etmek için sıkılaşarak kullanıcıda dermal algı yaratıyor. Oluşturulan mekanizma, sanal bir yazının dış çerçevesini, bir mobilya parçasının ağırlığını veya internet resimlerinde el sıkışma hissini simüle edebilir. VR gözlüklerin eksik görüldüğü dokunma hissini yaratacak olması sanal gerçeklik dünyasında farklı bir boyut getirebilir. 

Maliyet ve enerji harcama açısından verimli

Geliştirilen cihazın titreşimlerinin el kumandaları gibi çoğu dokunsal cihazdan daha gerçekçi bir dokunma hissi sağladığı iddia ediliyor. 

Carnegie Mellon Üniversitesi (CMU)’ndeki ekipten, makine mühendisliği ve insan-bilgisayar etkileşimi öğrencisi olan Cathy Fang, “Oluşturulan deneyimin, cansız bir cisimde etkileşim sağlamasının ve parmaklarda oluşturulan his duygusunun sürprizler yaratacağını düşünüyorum. Özellikle heykel gibi düzensiz nesnelerin hissini keşfetmek oldukça eğlenceli.” dedi. 

Cihazın tel sisteminin kontrolü motorlardan ziyade yay gücüne dayanırken gücünün bir kısmını da diğer dermal algı cihazları gibi elektrikten alıyor. Ancak bu cihazın ihtiyaç duyduğu tek enerji, parmaklara geçirilen parçaları devreye sokmak için gerekiyor. Böylece sistemin motora ihtiyaç duymaması daha ucuza mal olmasını sağlıyor. Araştırmacılar, bu cihazın seri üretimde 50 dolardan daha ucuz bir fiyata üretilebileceğini tahmin ediyor. 

Carnegie Mellon Üniversitesi’ndeki mucitler, cihazın VR oyunları gibi eğlence alanlarının dışında sanal tasarım ve mühendislik eğitiminde kullanılacağını öngörüyor. 

Cihaz, online alışveriş ve evden ayrılmadan gerçekleştirilebilen online deneyimlerin tadını çıkarmak için oldukça heyecan verici gözüküyor. Özellikle evden çıkamadığımız ve nesnelere dokunmadan önce uzun bir süre düşündüğümüz pandemi döneminde oldukça yararlı olabilir. Pandemi sonrasında da hayatımıza girecek olan “yeni normal” koşulları için epey ilgi göreceği düşünülüyor.

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.