Volvo da oto-pilot geliştiriyor

volvo otopilot

Koronavirüs salgını nedeni ile hayatta çoğu şeyin durmasının ve yavaşlamasının yanında araba sektöründe de bu etkili oldu. Ancak bu şirketler arasındaki rekabeti durdurmadı. Aksin daha da hızlandırdı.

Nedir bu sürücüsüz araçlar?

Her zaman dediğimiz gibi durmadan değişen ve değiştikçe gelişen dünyamızda gün geçmiyor ki yeni bir şeyler çıkmasın. Tabi araçlardaki otopilot özelliği uzun yıllardır insanlığın aklında. Bu alandaki ilk atılımlardan birini Elon Musk Tesla’dan görmüştük. Şimdi ise Volvo ve Waymo ortaklığı ile tam sürücüsüz bir araç projesi üzerinde çalıştıklarının duyumunu aldık.

Geliştirilen proje nedir?

Volvo’nun araba tasarımları ve Waymo’nun yapay zeka, kamera ve sensör gibi teknolojilerini birleştirerek ortaya böyle bir proje çıkarıyor. Ayrıca bu ortaklığa Volvo’nun kardeş şirketi olan Lynk & Co’nun da gireceği belirtildi. 2018’de bu araçlardan birinin vahim bir kaza ile karşılaşması sonucu bu gibi projeler sekteye uğramıştı ancak tekrardan toparlanıp yollarına devam ediyorlar
Sizce bu araç başarılı olur mu? Siz kullanır mıydınız? Daha doğrusu böyle bir araba alıp arabanın kullanmasına izin verir miydiniz?

Umut Cihan Kaygısız
Kendini şöyle tanımlıyor; “Kendimi bildim bileli okumaya meraklıyım. Zamanında kaldığım yurtlarda dahi gecenin 3’ünde kitap sayfaları hışırdattığımı bilirim. Bunlar övünmek için değil! Keza bir teşvik olması için söylüyorum. Yazmak ta okumak kadar her zaman benim bir tutkum olmuştur. Hikaye, tiyatro, roman. Hepsinden zamanında birer enstantane yazmışlığım vardır.’’ Umut Cihan bir zamanlar sosyal medya ile derinden alakadar olmuş ve YouTuber’lık dahi yapmıştı. Sanat, tasarım, teknoloji, edebiyat, sosyoloji vb. dallara ve özellikle de Tarih alanına çok ilgili.