Uçan arabalara ABD Hava Kuvvetleri çözümü

uçan araba

Hayallerimizi çok beklemeye gerek kalmadan artık gerçekleştirebiliriz. Çocukluğumuzda neredeyse hepimizin kafasında olan bir hayal vardı. Uçan araba! Ancak bu ne kadar mümkün ve gerçeğe dayalı tartışılır.

2011’de Terrafugai isimli şirket “birkaç ay içinde uçan arabaları piyasaya süreceğiz” cümlelerini sarf etmişti. Ya başaramadılar ya da bu bir dedikodudan ibaretti. ABD gelecek 50 yıl içerisinde ABD Hava Kuvvetleri tarafından Ar-Ge çalışmaları ile gerçekleştireceğini duyurdu. Çoğu zaman, bir şirket uçan araba projelerini duyururken bu sefer ABD Hava Kuvvetleri adım attı.

Projeye göre desteksiz kalan bu sektörü Hava Kuvvetleri bölümü yöneterek, ekiplerin, şirketlerin Ar-Ge çalışmaları ile şekillenerek “Agilty Prime” projesini başarmayı hedefliyor.

Uygun fiyatlı dikey kalkış ve iniş yapabilen elektrikli araç sistemlerini oluşturmak için hibrit ve elektrikli 200 otomobil modelinden yararlanarak, yeni radikal bir ulaşım sistemi oluşturmayı hedefliyor.

Çin’in drone endüstrisini ele geçirmeye başlamadan, ABD’nin böyle bir adım atması muhtemeldi. 

Roper’e göre ABD’nin Ar-Ge finansmanının yaklaşık %80’ini Pentagon’a hizmet veren özel sektör firmalarına gittiğini, yeni teknolojilerin ulusal güvenliği tehlikeye atabileceğini söyledi. 

ABD’nin İç İşleri Bakanlığı, bu yılın başında belirli izin verilen bölgeler dışında dron kullanımında sert bir kısıtlama getirmişti.

Agility Prime projesi, dron benzeri araçların fikir ve prototip halden seri üretime geçirek iç piyasayı hareketlendirmeyi hedefliyor.

Ayrıca Pentagon, GPS, sesli asistan, nükleer enerji, internetin gelişimi hakkında bir sürü çeşitli konuda Ar-Ge çalışmaları yaparak geniş bir yelpazede ilerlemeyi planladığı teknolojik atılımları da mevcut.

Şu ana kadar yapılan prototiplerin 2023 yılına kadar gerekli yatırımları yaparak seri üretime başlayıp, yeni bir ulaşım sektörüne imza atmak istiyor.

Umut Cihan Kaygısız
Kendini şöyle tanımlıyor; “Kendimi bildim bileli okumaya meraklıyım. Zamanında kaldığım yurtlarda dahi gecenin 3’ünde kitap sayfaları hışırdattığımı bilirim. Bunlar övünmek için değil! Keza bir teşvik olması için söylüyorum. Yazmak ta okumak kadar her zaman benim bir tutkum olmuştur. Hikaye, tiyatro, roman. Hepsinden zamanında birer enstantane yazmışlığım vardır.’’ Umut Cihan bir zamanlar sosyal medya ile derinden alakadar olmuş ve YouTuber’lık dahi yapmıştı. Sanat, tasarım, teknoloji, edebiyat, sosyoloji vb. dallara ve özellikle de Tarih alanına çok ilgili.