Sürücüsüz otomobiller ne kadar güvenli?

sürücüsüz otomobil otonom sürüş

Sürücüsüz araçlar insanlardan daha iyi sürebilir

Çok sorulan bir soru: Sürücüsüz otomobiller ne kadar güvenli? Yaygın inanış, otonom sürüşlü araçların gerçek sürücüler kadar iyi olmayacağı ve yıllar boyunca edinilen sürüş deneyimi ile başa çıkamayacağıydı. Ancak insanlar kazalardan korunma konusunda o kadar da başarılı değiller.

Kendi kendine giden arabalar insanlardan daha mı güvenli?

Kendi kendine süren otomobillerin daha güvenli olduğunu tespit etsek bile, yani daha az kaza yapma olasılığı olsa da, kaza olduğunda kimin suçlanacağı konusunda sorular akla geliyor. Otonom otomobilin güvenliği ve sürücüsüz makinelerin arkasındaki etik konularının günümüz toplumunda sıradan hale gelmeden önce ele alınması gerekiyor.

Bu endişeleri gidermek için, otonom otomobillerin insanları geçmek  için ne kadar güvenli olması gerektiğine bakalım. ABD Ulaştırma Bakanlığı Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (USDOT NHTSA) tarafından yayınlanan araştırmalar, 2005 ve 2007 yılları arasında meydana gelen tüm araba kazalarının% 94’ünün sürücü hatasından kaynaklandığını tespit etti.

Yani, bir kazadaki sürücülerin biri veya tümü daha fazla dikkat edip ve buna göre tepki verirse, ABD’deki neredeyse tüm araba kazaları ortadan kaldırılabilir. Yani, otonom araçların mükemmel olması gerekmiyor gibi görünmeye başlıyor; sadece insanların yapabileceğinden daha fazla kazayı önleyebilmeleri gerekir. 

Dünyanın dört bir yanında kendi kendine giden otomobil projelerinden bazı veriler elde ediliyor.  Bu verileri inceleyerek, otonom araçların nasıl gittiğini kavramaya başlayabiliriz. Şubat ayında, Google’ın otonom arabası otobüsle çarpıştı ve proje başladığından bu yana bu gözlemlenen az sayıda kazadan biri oldu.

Google’ın programı hâlâ geliştirilme aşamasındayken, kendi kendine süren araba programlarındaki herhangi bir çökme, halk arasında endişelere yol açıyor. Google’ın sözcüsü, herhangi bir çökme gerçekleşmeden önce kendi kendine giden araba programı hakkında şunları söyledi:

” Mountain View’de trafikte bir stop lambasında durduğumuz sırada  arkadan gelen bir araba bize çarptı. Bu, geçen hafta sadece bir ışıkta tamamen durduğumuzda sürücünün bize çarptığı ikinci olaydı! 1.8 milyon milden fazla özerk ve manuel sürüşte çamurluklar yamuldu – ve yine de, kendi kendine sürüş arabası kaza sebebi değildi. ”

Bununla birlikte, kazalara rağmen bile, kendi kendine giden araçların sicili, tüm insan sürücülerinden çok daha iyi. Tek problem, şu anda sonuç çıkarmak için çok fazla veri olmamasıdır.

Otonom araba endüstrisindeki liderlerden biri olan Tesla’nın CEO’su olan Elon Musk, sonunda kendi kendine süren otomobillerin manuel sürüşün yasaklanıp yasaklanmaması gerektiğini sorgulatacak kadar güvenli olacağını,  söyledi. Kendi kendine sürüş teknolojisini konusunda en kapsamlı çalışmayı  Google kendi kendine sürüş araba projesi yapıyor. Buradan çıkan sonuçlara baktığımızda, bazı ham verilerin ortaya çıktığını görebiliriz.

Özerk araçlar projesi için 1,8 milyon mil deneme sürüşlerinde oluşan kazalarda hata otonom araçlarda değildi. Bu verilerden, kendi kendine giden otomobillerin insan güdümlü muadillerinden çok daha güvenli olduğunu görebiliriz. Bununla birlikte, henüz spekülasyonlardan daha fazla somut veriye ihtiyaç var.

Sektöre bir bütün olarak bakıldığında, kendi kendini süren otomobiller, insan güdümlü meslektaşlarından çok daha az kaza oranı oluşturuyor. Kendi kendini süren otomobillerin insan güdümlü araçlardan daha güvenli olduğu anlaşılıyor.

Kendi kendine giden arabalar için gelecekte ne gibi düzenlemeler gerekli olacak?

Kendi kendini süren otomobillerin güvenli göründüğünü görüyoruz. Ancak bunu kanıtlamak için daha ne kadar teste ihtiyaç var? Hükümet ve diğer düzenleyici kurumların kabul edilebilir bir özerk güvenlik standardı belirleyebilmeleri için bazı test yöntemleri olmalıdır.

Sürücüsüz otomobiller ne kadar güvenli?

ABD eyaletlerinde hangi özerk araçların bir güvenlik şoförü olsun veya olmasın konusunu yasal hale getirildiğini ve mevzuat veya yürütme emriyle gösteren bir harita oluşturuldu

NHSTA, yaratıcıları insanların denklemden çıkarıldığını hiç düşünmeyen 1960’larda geliştirilen yol güvenliği yöntemleriyle çalışıyor. Bazı araştırmacılara göre, mevcut güvenlik belirleme yöntemleri göz önüne alındığında, kendi kendine giden bir otomobilin bir versiyonunun bile güvenli olup olmadığını belirlemek daha uzun yıllar sürecektir.

Bu bilgisayarla çalışan araç filolarına hazırlanmak için düzenleyici kurumların güvenlik belirleme yöntemlerini elden geçirmeleri gerektiği konusunda daha fazla tartışmaya yol açıyor.

Şimdiye kadar, toplanan tüm verilerde, kendi kendine giden arabaların insan güdümlü arabalardan çok daha güvenli olduğu görülüyor, ancak bunu kanıtlamak için yapılması gereken daha çok iş var. Kendi kendine sürüş arabalarının, sensörlerinin ve tepki sürelerinin hepsi elektronik ve mekanik olduğu için güvenli hale getirildi. Ayrıca  insanlardan daha hızlı hale getirildiği de biliniyor.

Çeşitli algılama teknolojileri ve yaratıcı programlama sayesinde, kendi kendine giden otomobiller, trafik dünyasında karşılaşabilecekleri hemen hemen her engelin üstesinden gelebilecek. Bir arabayı kullanmak için bir insan kadar uzun süreye ihtiyaç duymaz. 

Otonom araçların gerçek sürücülerden daha güvenli olup olmadığı konusunda etik tartışmalar ağır basıyor. En büyük engel, otonom sürüş sistemlerinde halkın güvenini sağlamak ve düzenlemeyi geliştirmek. Şu anda otonom bir araç kaza yaptığında, kimin dava edilmesi gerektiği konusu açıklık kazanmış değil.

Otomobil üreticileri, büyük ölçüde halktan dava açılma korkusu nedeniyle, onlara açık bir yol veren hükümet düzenlemeleri yoksa, özerk teknoloji rolünü üstlenmekte tereddüt edeceklerdir. Halkın özerk sürüşe duyduğu güvene de büyük ölçüde ihtiyaç duyulmaktadır, çünkü nihayetinde insanlar bu arabaları sadece güven duyduklarında satın alacaklardır.

Sonuç olarak, otonom arabalar, aslında, istatistiksel olarak insan sürücülerden çok daha güvenlidir. Yine de, bu tür bir teknolojinin, yollarımızda göze çarpan bir şekilde adapte olduğunu görmemize 5 ila 10 yıl kadar bir süre var.

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.