Otonom kamyon Einride yollara çıkmaya hazırlanıyor

einride pod otonom kamyon

Geçen yıl, T-pod adı verilen kabinsiz, elektrikli bir otonom kamyon prototipi ilk kez halka açık yollara çıktı. Şimdi üreticisi İsveçli Einride, kamyonu ticari kullanılabilirliğe doğru ilerletecek olan en son neslini tanıttı.

Yeni Pod ve ondan önceki prototipler hakkında farkedeceğiniz ilk şey, sürücü kabininin olmaması. Pilli elektrikli araç otonom çalışacak şekilde tasarlandı ve en son neslin şarj başına 130 ile 180 km arasında yol alması ve arkada 18 paleti maksimum 16 tonluk bir kargo ağırlığına kadar taşıması bekleniyor.

Ayrıca, kargo taşıma kapasitelerini etkilemeyecek aerodinamik iyileştirmeler, ön tarafa entegre aydınlatma ve kargo bölmesinin tüm yüksekliğini kaplayan arka lambalar da dahil olmak üzere bir tasarım yenilemesinden geçti.

Kendi kendine sürüş kurulumu, tescilli bir nakliye yönetimi platformu, elektrikli kargo taşımacılığı ve otonom teknolojinin bir karışımı. Ancak şirket, Pod’un mevcut otonom araç seviyelerinin hiçbirine tam olarak uymadığı için, sürücüsüz, elektrikli yük taşıtları için kendi tanımını ortaya çıkardığını söylüyor – Otonom Elektrikli Taşımacılık (AET).

Seviye 1, önceden belirlenmiş rotalara sahip kapalı tesislerde tamamen otonom yük taşımacılığı için uygun olarak kabul ediliyor. Seviye 2, karışıma halka açık yollarda kısa mesafeler katarken, üçüncü seviye kırsal ortamlarda da devam ediyor. Seviye 4, önceki seviyelerdekilere ek olarak, ayrıca kamyonları 85 km / saate (52 mil / saate kadar) kadar hızlarda otoyollara ve diğer ana yollara yerleştiriyor. AET 1 ve 2 şu anda rezervasyon için uygun hale getiriliyor ve Kapsüllerin sevkiyatının önümüzdeki yıl başlaması bekleniyor. AET 3 ve 4 ön sipariş için hazır durumda ve nakliye işleminin 2022-2023 civarında gerçekleşmesi bekleniyor. Bir de AET 5 seviyesi var, ancak şu anda bununla ilgili hiçbir ayrıntı açıklanmadı.

AET 1 için aylık işletme ücreti 18.000 ABD doları, AET 2 19.000 ABD doları, AET 3 20.000 dolar ve AET 4 22.5.000 ABD doları olmak üzere işletmelerin katılmaları için 10.000 ABD doları tutarında bir rezervasyon ücreti alınacak. Bu parayla, işletmeler, şirket onaylı uzaktan operatörler tarafından denetlenen Bölmeleri koordine etmek ve işletmek için Einride’ın yük mobilite platformuna erişebilecek.

Şirketin CEO’su Robert Falck, “Bu yolculuğa 2016 yılında teknolojiyle daha iyi bir gelecek inşa etme hayaliyle başladık” dedi. “Einride’deki tüm ekibin yıllardır süren sıkı çalışması ve özverisi bizi AET’de lider hale getirdi ve bugün, çözümlerimizi dünyaya sunmak ve daha sürdürülebilir bir ulaşım geleceğine geçişi hızlandırmak için bir sonraki adımı atıyoruz.”

Şirket, 15 Ekim’de teknolojisinin hızını sergilemek için Birleşik Krallık’taki yarış pistine çıktı.

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.