Michigan eyaleti otonom araçlar için otoyol yapacak

otonom araçlar otoyol

ABD tabanlı bir ulaştırma şirketi olan Cavnue ile işbirliği içerisine giren Michigan eyalet yönetimi, bağlı (connected) ve otonom araçlara yönelik daha önce hiç görülmemiş bir otoyol düzenlemek istiyor. Bu kamusal-özel partnerlik, hükümet seviyesindeki aktörler ile yerel şirketlerin proje yürütme kabiliyetleri ve uygulama kalitesi konusunda da öncü bir rol üstleniyor olacak.

Projenin ilk safhası, yaklaşık 65 kilometrelik bir parça üzerindeki sürücüsüz araç koridorunun teknolojik altyapısını ve uygulanabilirliğini test ediyor olacak. Geleceğin yolu olarak adlandırılan bu otoyol, Detroit ve Ann Arbor arasındaki özel araçların yanı sıra transit ve paylaşımlı ulaşım imkanları da sağlıyor olacak.

Yerel topluluklara yönelik yoğun bir sosyal yardım çabası barındıracak olan bu süreç, sözkonusu koridor boyunca eşit imkanlar sağlamak ve transit ulaşımda uzun süredir devam eden eksiklikleri kapatma amacı güdüyor olacak.

Otomobillerin, kendilerini çevreleyen teknolojik ekosistemi algılayabilmesi adına sensör ve kameralar yerleştirilecek olan bu yol, yaya ve bisikletçilerin alanlarını daha güvenli hale getirmesi ve ulaşımı kolaylaştırması adına fiziksel bariyerlerle de zenginleştirilebilir.

Zaman içerisinde bu otoyol, sadece halihazırda bulunan otoyolların taşıma kapasitelerine yardımcı olmakla kalmayıp sürücü ve yolcular için daha emniyetli bir platform halini alıyor olacak. Bu projeyle birlikte, civardaki yerel topluluklara daha adil ve avantajlı bir ulaşım hizmeti sağlanması hedefleniyor.

Sidewalk Infrastructure Partners şirketine bağlı bir alt kuruluş olan Cavnue; Ford, General Motors, Waymo, Toyota, ve BMW gibi üreticilerle birlikte çalışarak projeyi idare ediyor olacak. Altyapı bazında yapacakları değişiklikler ise henüz belirsizliğini koruyor.

“Bugün burada yürüttüğümüz çalışmalar ailelerimiz, işletmelerimiz ve ekonomimizin tümü için faydalı bir nitelik taşıyor. Michigan’da, ulaşımda bir dünya öncüsü olan bu eyalette, geleceğin araçlarına yönelik altyapı çalışmalarının ilk adımlarını atmaktayız.” şeklinde açıklamalarda bulunan Michigan Valisi Gretchen Whitmer, projeyle ilgili düşüncelerini dile getirdi.

Otonom araçlar, trafiğin daha etkili bir şekilde düzenlenmesi adına önemli bir faktör olarak görülse de geliştirilmesinin zorluğu ve emniyetinden emin olunana dek ertelenmesi gibi sebeplerden dolayı henüz erken safhalardaki bir teknolojik inovasyon olarak yerini koruyor.

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.