Hem elektrikli hem de eski model bir araç mı?

Mercedes Benz SL elektrikli

İngiliz şirket Ionic, eski Mercedes otomobilleri emisyonsuz elektrikli arabalara çeviriyor. Bu sayede eski araç tutkunları artık eski arabaların zahmetlerini çekmeyecek ve benzin masrafından da kurtulmuş olacak.

Neden Mercedes’in eski araçları elektrikli oluyor?

Mercedes-Benz, 1971 ve 1963 arasında üretilen 230 SL “Pagoda” gibi modellerin dış tasarım ve dizaynları yeni neslin teknolojisi ile buluşup hem koleksiyonerlerin hem de eski araçların zahmetlerini çekmek istemeyenlerin beğenisine sunuluyor.

Güzel eski arabaları tam elektrikli modellere dönüştüren bu yeni şirket, İngiltere merkezli, eski fintech girişimcisi Justin Lunny’nin fikri. Başlangıç için Lunny ve ekibi, sıfır emisyonlu örnekler sunmak amacıyla E-Tipi Jaguarlar, Porsche 911’ler ve Mercedes-Benz Pagodaları gibi klasik modeller satın aldı.

Meraklısı ne zaman kullanabilecek?

Bu araçlardan birine sahip olmak isteyenler için aslında fiyatlar bir hayli tuzlu. O yüzden başta dediğimiz gibi gerçekten “meraklısı” için. Şirket ilk modelini Haziran ayında yola çıkardı. Fiyatı ise 200.000 dolardan başlıyor. Müşteri memnuniyeti üst düzey tutularak müşterinin isteyebileceği çoğu şeyi de temin ediyorlar. Vegan deri koltuklardan kişiye özel tasarlanmış bagajlara kadar her şeyi isteyebiliyorlar. Ayrıca otomobili soldan direksiyonlu olarak üretilebiliyorlar. Dünyanın her yerine de “paket servisleri” var.

Fikir sahibinin fikri neydi?

“Arabaları severim, hep seviyordum” diyor Lunny. “Çocuk sahibi olduktan sonra elektrikli arabalara bakmaya başladım ve emisyonlar benim için daha önemli hale geldi.”
Bu benzine susamış araçların çoğu AB emisyon mevzuatları nedeniyle Avrupa yollarında kullanılamıyor. Lunny ise orijinalliğini korumuş ve çok fazla tamir görmemiş özel otomobiller isteyen insanların oluşturduğu büyük bir pazarın olduğunu belirtiyor.

“Bu arabaları seven, ancak onlara sahip olmaya hiç cesaret edemeyen insanlar bir hayli fazla. Ama bu insanlar bir yağ çubuğundaki yağı kontrol etmeyi istemiyorlar. Onların tek isteği klasik bir otomobil ile görünmek.”

Otomobillerin elektrikli hale gelmesi altı aylık bir süre alıyor. Başlangıçta her ay yaklaşık üç tane üretilmesi planlanıyor. Araçlar şarj başına ise yaklaşık 260 kilometre yol alabiliyor.

Umut Cihan Kaygısız
Kendini şöyle tanımlıyor; “Kendimi bildim bileli okumaya meraklıyım. Zamanında kaldığım yurtlarda dahi gecenin 3’ünde kitap sayfaları hışırdattığımı bilirim. Bunlar övünmek için değil! Keza bir teşvik olması için söylüyorum. Yazmak ta okumak kadar her zaman benim bir tutkum olmuştur. Hikaye, tiyatro, roman. Hepsinden zamanında birer enstantane yazmışlığım vardır.’’ Umut Cihan bir zamanlar sosyal medya ile derinden alakadar olmuş ve YouTuber’lık dahi yapmıştı. Sanat, tasarım, teknoloji, edebiyat, sosyoloji vb. dallara ve özellikle de Tarih alanına çok ilgili.