Elon Musk Las Vegas Tüneli projesi detaylarını paylaştı

boring company las vegas hyperloop tünel

Geçtiğimiz gün Elon Musk, Twitter’da Las Vegas Kongre Merkezi projesi için yapılması planlanan üç istasyona dair görsel paylaştı. İki yöntem saatte 4.400 katılımcı alacak şekilde tasarlanmış olan ulaşım tünelleri, kongre merkezi projesiyle çevresinin yeniden yapılandırılmasının bir parçası olacak.

Boring Company tüneli

Kurucusu olduğu alt yapı ve tünel inşaat şirketi The Boring Company’nin gerçekleştireceği projenin önümüzdeki yılın başında fuar etkinliklerine hazır olması bekleniyor.

Boring Company’nin şehir ulaşımına daha fazla kapasite sağlamak için kurulan tünel inşaatı şirketi, Las Vegas Kongre Merkezi’nde iki tünelin ikincisini kazmayı tamamladı. Üç istasyonu kapsayan ve çift yönlü bağlantı sağlayan bu tünel, merkeze gelen katılımcıların 2 dakikadan kısa sürede kompleksi geçmelerini sağlıyor.

Elon Musk’un paylaştığı resimde, merkezi bir koridorun iki yanında sekiz Tesla aracıyla birlikte Merkez Salon istasyonu görünüyor. Görüş açısında yürüyen bir merdiven ile sokak yönlerini gösteren tabelalar görülüyor. Resmin sağ tarafındaysa, Las Vegas’ta 2003 yılından beri kullanılan ikonik turizm sloganı yer alıyor: “What happens here, only happens here.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: ELON MUSK: “NEURALINK DOĞRUDAN BEYNİNİZE MÜZİK YAYINI YAPACAK”

İlk halka açık projesine ek olarak Musk, şirketin yeni üretilecek minibüs tasarımına dair görsel de paylaştı. Tesla ile birlikte tasarlanan ve geçen ay duyurulan araç, aynı anda 12 kişiyi ve bagajı taşıyabilecek kapasiteye sahip. Elon Musk önceden tahmin edildiği gibi minibüs tasarımının fütüristik cam bir kapsülden oluşmadığını, güvenilir şekilde oturarak seyahat edeceklerini söyledi.

Musk, bu projeye ek olarak şirketin Vegas’taki otelleri ve havalimanlarını da bağlayacak tünel sistemi üzerinde de çalıştığını söyledi.  Tünellerde bulunan otonom Tesla araçlarının kişiselleştirilmiş toplu taşıma sağlayarak şehrin trafiğini rahatlatması planlanıyor.

Musk, The Boring Company’nin Las Vegas tüneli vizyonunda şirketin 2016 yılındaki Los Angeles vizyonundan beslendiğini açıkladı. Şirket 2016 yılında ince tüneller inşa ederek, elektrikli ve otonom araçları destekleyerek trafiğe çözüm bulacağını açıklamıştı. Ancak şirket Las Vegas’taki projede, önce insan gözetiminde, daha sonra tamamen otonom araç sistemine geçileceğini vurguladı.

Las Vegas altyapı projesi

Şirketin kamusal proje vizyonunun hayata geçmesine henüz vakit olsa da, yeni ulaşım vizyonu diğer şehirlerin benzer sorunları için örnek olabilir.

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.