Elektrikli otomobillere 1 milyon kilometre çalışabilen batarya

1 milyon kilometre batarya

Çin merkezli Contemporary Amperex Technology (CATL) şirketi, elektrik araç piyasasında devrim niteliği yaratabilecek yeni bir pil teknolojisi duyurdu.

2011 yılında kurulan ve 24.000 fazla çalışana sahip CATL, geçtiğimiz yıllarda dünyanın en büyük lityum pil üreticisi haline geldi. Elektrikli araçlara olan talebin artmasıyla geçen yıla göre geliri %54 artan şirket, Çin bölgesi için 31.5 GWh enerji sağladı.

CATL, Çin bölgesindeki satışlarına ek olarak BMW, Toyota, Honda ve Volkswagen dahil olmak üzere uluslararası alanda çok çeşitli otomobil üreticilerine batarya tedarik ediyor. COVID-19 salgını nedeniyle satışları azalsa da 2021’de eski satış seviyesini yakalaması bekleniyor.

CATL’nin yeni çalışması olan EV pilleri, 16 yıla kadar sürebilen bir güç ve 2 milyon km mesafeye dayanma kapasitesine sahip. Karşılaştırmak gerekirse, mevcut elektrikli otomobiller genellikle 240.000 km mesafeye dayanır. Böylesine uzun bir kullanım ömrüne sahip olan yeni piller, mevcut aracın değiştirilmesiyle aktarılıp yeniden kullanılabilir. Bu seçeneğiyle kullanıcıların elektrikli araç satın alma maliyeti de azalır.

Geçen yıl bir milyon mil çalışma kapasitesine sahip bir batarya üzerinde çalıştığını açıklamıştı. Bu yıl Şubat ayında ise Tesla, Model 3 araçlarına batarya tedarik etmek için CATL ile sözleşme imzaladı.

Şirket başkanı Zeng Yuqun, Elon Musk ile sık sık görüşmeler gerçekleştirdiklerini ve teknoloji gelişmelerini tartıştıklarını söyledi. Ayrıca CATL’nin yeni bataryalarının sipariş üzerine üretilmeye hazır olduklarını da belirtti.

Uzun süreli lityum piller

Üretilen yeni bataryanın teknik detayları henüz pek bilinmiyor. Ancak uzmanlar, pillerin Kanada Dalhousie Üniversitesi’nde Tesla’nın pil tasarımları üzerine çalışan ekibin araştırmasına dayandığını düşünüyor. Dalhousie Üniversitesi ekibi, geleneksel pillerde yer alan küçük boyutlu lityum nikel manganez kobalt oksit kristallerinin yerine daha büyük kristal yerleştirmeyi başarmıştı. Bu gelişme, yeni üretilen pillerin uzun ömürlü olmasına önemli bir katkıda bulundu.

Günümüzde dünyada kullanılan otomobillerin sadece %2.5’inin elektrikli olduğu biliniyor. Bununla birlikte pek çok alanda olduğu gibi teknoloji sayesinde elektrikli araçlarda da hızlı bir değişim yaşanıyor. Önümüzdeki 15 yıl içinde otomobillerin büyük çoğunluğunun elektrikli olması ve geleneksel araçların 2050 yılında modasının geçeceği düşünülüyor. CATL tarafından ortaya konan yenilikler, sürdürülebilir araçlar dünyasında önemli bir adım olacak gibi gözüküyor.

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.