Elektrikli otomobil kullanımının yaygınlaşması milyarlarca dolar ve binlerce hayat kurtaracak

elektrikli araç otomobil kullanımı

Yeni bir araştırma çalışması, şu anda yolda bulunan yanmalı motorlu araçların %25’inin yerini elektrikli araçların alması durumunda, Birleşik Devletleri’nin iklim değişikliği ve hava kirliliğinden kaynaklanan zararlardan kaçınarak yılda yaklaşık 17 milyar dolar tasarruf edeceğini buldu. Daha agresif senaryolarda (otomobillerin %75’inin elektrikli araçlarla değiştirilmesi ve yenilenebilir enerji üretiminin artırılması) tasarruflar yıllık 70 milyar dolara ulaşabilir.

Çalışmayı yöneten Daniel Peters, “Amerika Birleşik Devletleri’ndeki araç elektrifikasyonu, her yıl yüz ila binlerce erken ölümü önleyebilirken, aynı zamanda karbon emisyonlarını yüz milyonlarca ton azaltabilir” dedi. “Bu, yalnızca sera gazı emisyonlarını azaltmakla kalmayıp aynı zamanda hava kirliliğinin sağlık yükünü de azaltan iklim değişikliğine yönelik ortak yararlı çözümlerin potansiyelini vurguluyor.” açıklamasında bulundu.

Northwestern’den çalışmanın kıdemli yazarı Daniel Horton, “Mühendislik açısından ve teknolojik açıdan insanlar yıllardır iklim değişikliğine çözümler geliştiriyorlar” dedi. “Ancak bu çözümleri titizlikle değerlendirmemiz gerekiyor. Bu çalışma, elektrikli araçlara ve enerji üretimine nüanslı bir bakış sunuyor ve elektrikli araçların benimsenmesinin yalnızca sera gazlarını azaltmakla kalmayıp, aynı zamanda hayatları da kurtardığını gösteriyor.”

Çalışma, 13 Ağustos 2020 tarihinde GeoHealth dergisinin web sitesinde yayınlandı.

Bu araştırma sırasında Peters, Horton’un Northwestern’deki laboratuvarında bir lisans araştırmacısıydı. Şimdi Çevre Savunma Fonu için çalışıyor. Yardımcı Doçent Horton, Northwestern Weinberg Sanat ve Bilim Koleji’nde Dünya ve gezegen bilimleri alanında çalışmalarını sürdürüyor.

Çalışmayı yürütmek için Horton, Peters ve ekibi, 2014 yılına ait araç sayısını ve emisyon verilerini inceledi. 2014’te ABD’li sürücülerin %25’i elektrikli araç kullansaydı ve pillerini şarj etmek için gereken güç 2014’ün enerji üretim altyapısından geliyor olsaydı, o zaman 250 milyon ton karbondioksit (CO2) emisyonu azaltılabilirdi. Karbon emisyonlarının iklim üzerindeki etkisi iyi belgelenmiş olmasına rağmen, yanmalı motorlar ayrıca partikül madde ve yer seviyesindeki ozonun öncülleri gibi diğer zararlı kirleticileri de üretiyor. Bu tür kirleticiler astım, amfizem, kronik bronşit ve nihayetinde erken ölüm dahil olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarını tetikleyebiliyor.

Kirleticiler egzoz boruları ve bacalardan ayrıldıktan sonra, arka plan kimyası ve meteoroloji dahil olmak üzere çevreleriyle etkileşime giriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: BENTLEY ELEKTRİKLİ ARAÇ MOTORU ÇALIŞMALARINA BAŞLADI

Peters, “İyi bir örnek, fosil yakıt yanması ile üretilen bir grup kimyasal olan nitrojen oksitlere (NOx) bakmaktır” dedi. “NOx’in kendisi solunum sağlığına zarar veriyor, ancak güneş ışığına ve atmosferdeki uçucu organik bileşiklere maruz kaldığında ozon ve partikül madde de oluşturabiliyor.”

Bu etkileşimleri hesaba katmak için araştırmacılar, Jeofizik Akışkanlar Dinamiği Laboratuvarı’nda geliştirilen bir kimya-iklim modeli kullandılar. Horton’ın laboratuvarında doktora sonrası araştırmacı olan Jordan Schnell, yanmalı motorlardan ve güç üretim kaynaklarından gelen emisyonların birbirleriyle ve çevrelerindeki diğer emisyon kaynaklarıyla nasıl etkileşime girdiği de dahil olmak üzere atmosferin hava ve kimyasını eşzamanlı olarak simüle eden model deneylerini gerçekleştirdi.

Bu modelle araştırmacılar, farklı elektrikli araç kabul seviyelerine ve yenilenebilir enerji üretimine dayanarak, 48 eyalette hava kirletici değişikliklerini simüle ettiler. Ardından, bu bilgileri ABD Çevre Koruma Dairesi’nden (EPA) halka açık ilçe sağlık verileriyle birleştirdiler. Bu kombinasyon, araştırma ekibinin her bir elektrifikasyon senaryosunun neden olduğu hava kalitesi değişikliklerinden kaynaklanan sağlık sonuçlarını değerlendirmesini sağladı.

Araştırma ekibi, emisyon değişikliği sonuçlarında karbonun sosyal maliyetini ve istatistiksel yaşam ölçütlerinin değerini uygulayarak, elektrikli araçların benimsenmesinin yol açabileceği kaçınılmış iklim ve sağlık zararlarına dolar değerleri atadı. Bu yaygın olarak kullanılan politika araçları, uzun vadeli sağlık, çevresel ve tarımsal zararlara bir fiyat etiketi sağlıyor.

Horton, “Karbonun sosyal maliyeti ve istatistiksel yaşamın değeri, üzerinde çok çalışılmış ve çok tartışılan ölçütlerdir” dedi. “Ancak, politika kararları almak için düzenli olarak kullanılıyorlar. Bu, bizim ortak atmosferimiz olan kamusal alana büyük ölçüde soyut gazların yayılmasının sonuçlarına somut bir değer atılmasına yardımcı oldu.” diyerek sözlerini bitirdi.

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.