Dyson iptal edilen elektrikli SUV projesinin yeni görüntülerini paylaştı

dyson elektrikli araba

James Dyson tarafında kurulan İngiliz teknoloji şirketi Dyson, geçtiğimiz yıl ekonomik nedenlerde elektrikli aracı SUV’u iptal etmişti. Şirket, yeni yayınladığı yazıyla prototipin yeni fotoğraf ve videolarının yanında birkaç bilgisayar renderlarını da yayınladı.

Dyson şirketi SUV aracını, teknolojiyle yüklü radikal bir araba olarak tanımlıyor ve geleneksel elektrikli araçların pek çok sorununun çözüldüğünü belirtiyor. Projenin geçtiğimiz Ekim ayında iptal edilmesinin sebebi ise ticari olarak üretilebilir olmaması olarak açıklanmıştı. Şirket, aracın üretimi için yarım milyar dolardan fazla harcama yaptığını söylemişti.

Elektrikli süpürge, kurutma makinesi, fan ve ısıtıcı üreticisi dev şirket Dyson’un “radikal” olarak tanımladığı aracı, dijital elektrik motoru, tek hızlı şanzıman, güç inventörü içeriyor. Aracın diğer avantajları, esnek pil takımı tasarımı, geliştirilmiş iç mekan, tek kademeli şansıman , baş üstü göstergeleri ve kulpsuz kapılar olarak duyuruldu. Ayrıca SUV arabaları, 150 kWh’lık bir pil kullanarak yaklaşık 1000 kilometre mesafe gidebiliyor. Aracın tasarımı hakkında en çok konuşulan parçası ise, daha çok video oyun konsoluna benzetilen direksiyonu oldu.

James Dyson, yaptığı açıklamalarda otomobilin üretimi için herhangi bir üreticiden hazır parça tedarik edilmediğini söyledi. Otomobilin maliyetini arttıran sorunun bu olduğu düşünülse de Dyson bu konudan olumlu bahsederek, “Otomobili geliştirirken otomobik üreticilerinden parça almadık. İlk üretimimiz olan SUV aracının olabildiğince aerodinamik tasarladık.” dedi. Şirket bu araç için Dyson Digital Motor adında bir teknoloji geliştirdi. Aracın motorunu oluşturan bu sistemin Electric Drive Unit (EDU) ile entegre çalışıyor. Elektrik motoru boyut ve hafifliğiyle öne çıkıyor.

Şirketin geliştirdiği teknolojinin diğer elektrikli araçlardan ayıran “radikal” özelliğinin ne olduğu eleştirmenler tarafından sorgulandı. Dyson, geçen yıl iptal ettiği üretim sorunlarının detaylı açıklamasını ve bunları nasıl çözüleceği konusunda ise sessizliğini koruyor.

Dyson’ın websitesinden elektrikli aracın ayrıntılı görsel, çizim ve videolarına ulaşılabiliyor.

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.