Çinli otomobil üreticisi otonom araçları için uydu ağı kuruyor

Çinli otomobil uydu otonom araç

Otonom araçlardaki en önemli bileşenlerden biri, rotada gezinmek için gereken verilere erişimi sağlayan iletişim teknolojisidir. Çinli otomobil şirketi Geely, ürünleri için güvenilir bir veri ağı oluşturmak için kendi uydu takımyıldızını kuracak.

2019 yılında 2.18 milyon araç satan ve Volvo ve Daimler-Benz’de hisseye sahip olan Geely şirketi, yeni bir uydu üretim tesisine 326 milyon dolar yatırım yapacak. Kurulacak tesis, şirketin mevcut montaj hatlarına yakın olan Taizhou’da konumlanacak. Taizhou’daki tesisin 2025 yılına kadar yılda 500 uydu üretmesi planlanıyor. Bu yıl ilk kez piyasaya sürülecek olan ilk lansmanları ve farklı uydu modelleri üretme kapasitesine sahip olacak. Çin’deki ilk özel uydu fabrikası olan tesis, modüler uydu üretim hatları, araştırma ve test merkezleri ve bulut bilişim tesisi içerecek.

Yörüngedeki uydu ağı

Düşük dünya yörüngesinde kalacak olan uydular, şirketin otonom araçlarına yüksek hızlı internet bağlantısı ve bulut bilişim hizmeti de sunacak. Buna ek olarak veri işleme, yapay zeka ve bilgi-eğlence hizmetleri de sağlaması bekleniyor. Şirketin araçları da takımyıldızdan yararlanmak için gelişmiş bağlantı işlevlerine sahip olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: ÇİN’İN LAZER UYDUSU PROJESİ

Uydularını kendi bünyesinde üreterek Geely, veri akışının sorunsuz çalışmasını sağlamak için üçüncü taraf tedarikçilere olan bağımlılığını azaltmayı planlıyor.

Hassas doğruluk sağlayan sistem

Otonom araç teknolojileri, şu anda yalnızca birkaç metre içinde doğruluk sağlayabilen yüksek yörünge uydu GPS’sine dayanmaktadır. Bu GPS sistemi, araçların güvenli bir şekilde çalışması için yeterince hassas değil. Geely’nin Geespace ismindeki düşük yörünge uyduları, şerit değişiklikleri ve kaza önleme önlemleri gibi hassas manevralar için gerekli olan hassas doğruluğu sağlayacak.

Bu faydalarına ek olarak, sistem araç yazılımının güncellenmesini çok daha uygun hale getirecek. Otonom bir araç için giderek önem artan güvenlik açıkları, bu sayede ortadan kaldırılacak.

Otonom araçlarının sorunsuz çalışması için gerçek zamanlı veri beslemesi sağlayan uydu ağının, güvenilirliği ve piyasa talebini etkileyeceği düşünülüyor. Geely şirketi yaptığı açıklamada, “Araçlar, nesnelerin interneti sistemine daha entegre hale geldikçe veri talebi katlanarak arttı. Bu veri talebini karşılamak için özel uygu takımyıldızının ideal olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.