Bentley elektrikli araç motoru çalışmalarına başladı

Bentley elektrikli araç motoru

Elektrikli araçların; yenilenebilir enerji kullanımı, çevreye duyarlı ve kirliliği minimuma indiren yapılarıyla otomotiv endüstrisinin geleceğini oluşturdukları su götürmez bir gerçek. Bentley elektrikli araç motoru çalışması ile otomotiv endüstrisi geleceğinde yerini almak için çalışmalarına başladı. Gelecekteki yerlerini garantiye almak için otomotiv devleri, elektrikli otomobil için çalışamalar yürütüyorlar ve bu yarışta önde olmaya çalışıyorlar. OLEV tarafından finanse edilen araştırma ile birlikte Bentley, çok az bir farkla elektrikli araç yarışında yerini alıyor ve rakiplerine yetişiyor.

Bentley’nin hedefi 2026’ya kadar geri dönüştürülebilir elektrikli araç motoru üretimi

İngiltere’nin Crewe kentindeki genel merkezinde yaklaşık 4.000 çalışanı bulunan Bentley, üç farklı model hattına sahip. Bunlardan birinin 2026’ya kadar elektrikli araç olarak yollarda olması planlanıyor. Ayrıca 3 yıl sürecek olan bir araştırma neticesinde Bentley, nadir toprak mıktanısları kullanılmadan geri dönüştürülebilir elektrikli araç motoru yapma çalışmalarına başladı. Nadir toprak mıktanısları kullanılmadan yapılacak olan Bentley elektrikli araç motoru sayesinde doğaya verilen zarar en aza indirgenmiş olacak. Ayrıca bu çalışma ile Bentley elektrikli araç motoru yapım masraflarında da tasarruf etmiş olacak.

Peki nedir bu nadir toprak mıknatısları? İngilizce’de rare-earth magnet olarak adlandırılan ve Türkçe’ye kabaca nadir toprak mıknatısları diye çevirebileceğimiz bu mıknatıslar, doğada nadir bulunan elementlerden oluşuyorlar ve motor yapımında kullanılarak motorların daha iyi performans vermesini sağlıyorlar. Fakat adı üstünde nadir olduklarından araç üreticileri için bu yüksek maliyet demek.

Bentley’in elektrikli araç motoru sayesinde, hem üretici hem de alıcı için maliyeti düşecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: KÜÇÜK CYBERTRUCK VERSİYONU AVRUPA’YA “BÜYÜK İHTİMALLE” GELİYOR

Bentley ve OCTOPUS

Bentley’nin elektrik araç motoru çalışması; Optimised Components, Test and simulatiOn, toolkits for Powertrains which integrate Ultra high-speed motor Solutions (Ultra yüksek hızlı motor Çözümlerini entegre eden Güç Aktarma Organları için Araç Takımları olan Optimize Edilmiş Bileşenler, Test ve Simülasyon) anlamına gelen OCTOPUS olarak adlandırılmıştır. OCTOPUS, Innovative UK ile ortaklaşa, dokuz ortaklı bir Birleşik Krallık çalışması olarak finanse ediliyor. Çalışmanın sonuçları üç yıl sonra paylaşılacak.

Tamamen elektronik aks geliştirilecek

OCTOPUS; tamamen elektronik bir aks üretebilmek için mevcut elektrikli sürüş sisteminde yeni nesil malzemeler, farklı üretim teknikleri ve test aşamaları ekleyecek.

Bentley Motors Güç Aktarma Organları Mühendisliği Direktörü Stefan Fischer proje hakkındaki düşüncelerini şöyle açıklıyor:

“Elektrikli araç mimarilerini tam olarak destekleyebilen elektrikli araç güç aktarma organlarının uygulanabilirliği ve esnekliği konusunda zorluklar ve paket kısıtlamaları devam ediyor. Sektör, teknolojiler ve arabalar her zamankinden daha hızlı değişirken, OCTOPUS gibi araştırma projeleri yenilikçi teknolojiler sunmak için çok önemli.”

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.