Apple’dan araç anahtarı uygulaması

apple araba anahtar uygulaması

Apple’ın yeni sistemlerini yazılımcılara ve kullanıcılara duyurduğu “WWDC” organizasyonunda, iPhone kullanıcılarının “CarKey” uygulaması ile telefonlarından araçlarının kapı kilitlerini yönetebilecekleri uygulamayı duyurdu.

iOS işletim sistemlerinin sadece kendini destekleyen kapalı sistem yazılımı sayesinde hackerlar tarafından kontrol edilebilmesi gün geçtikçe imkansızlığı ilerliyor.

En son sistem, kullanıcıların sadece iPhone’ları veya Apple Saatleriyle araçlarının kilidini açmasına izin verecek. Başlamak için, bir sürücünün iPhone veya Apple Watch’unu en son özelliği destekleyen bir araçla eşleştirmesi gerekir. Kullanıcının cihazını, genellikle aracın kapı kolunun içinde veya çevresinde bulunan aracın saha iletişim okuyucusuna yakın tutması gerekecektir.

iPhone’un kaybolması durumunda iCloud sayesinde araç erişimini kapatabilinecek.

Apple araç anahtarı uygulaması arayüzü
Umut Cihan Kaygısız
Kendini şöyle tanımlıyor; “Kendimi bildim bileli okumaya meraklıyım. Zamanında kaldığım yurtlarda dahi gecenin 3’ünde kitap sayfaları hışırdattığımı bilirim. Bunlar övünmek için değil! Keza bir teşvik olması için söylüyorum. Yazmak ta okumak kadar her zaman benim bir tutkum olmuştur. Hikaye, tiyatro, roman. Hepsinden zamanında birer enstantane yazmışlığım vardır.’’ Umut Cihan bir zamanlar sosyal medya ile derinden alakadar olmuş ve YouTuber’lık dahi yapmıştı. Sanat, tasarım, teknoloji, edebiyat, sosyoloji vb. dallara ve özellikle de Tarih alanına çok ilgili.