Almanya’dan elektrikli araba almak isteyene para desteği

almanya elektrikli araba otomobil

Almanya kendi vatandaşlarına elektrikli arabaya geçmek için 6.000 €’ ya kadar yardım sağlayacak. Sübvansiyonu (Devlet desteği) iki katına çıkarıyor!

Ekonomi yönünden avrupanın başını çeken Almanya, rakiplerinin aksine sübvansiyonu önemsiyor. İngiltere’nin 2035 yılına kadar, benzin ve dizel araç kullanımını yasaklayacağını duyurmuştu. Almanya’da elektrikli araçların kullanımına kullanıcıları teşvik etmek için güzel bir yol izleme kararı almış bulunmakta. 

Avrupa otomotiv piyasası analisti Matthias Schmidt, Almanya’dan bir tweet’te vurgulandığı gibi, elektrikli araç alıcıları için teşvik ödemelerini tam anlamıyla iki katına çıkarıyor.

Alman hükümeti katkısını 3.000 € ‘dan 6.000 €’ ya yükseltiyor. Bu teşviklerin yalnızca 40.000 € (45.000 $) ‘dan daha düşük maliyetli elektrikli araçlar için geçerli olduğuna dikkat edilmelidir.

Zamanın bir işareti olarak, Alman hükümetinin planlarının dışında benzinli ve dizel otomobiller kaldı. Alman hükümeti, 2035 yılına kadar benzin ve dizel araç satışını yasaklayan İngiltere gibi, Alman hükümeti de elektrikli araçlara daha fazla sürücü teşvik etmek istiyor.

“Çevre dostu adımlar atma konusunda zamanında bir adım atıldı mı?” sorusuna göreceli cevaplar verebiliriz. Lakin ne kadar erken o kadar iyi diyerek bu gelişme için sevinmeliyiz.

Türkiye’nin geliştirdiği TOGG projesi satışa çıktığında devlet tarafından ne gibi destekler ve kolaylıklar sağlanacağı da merak konusu.

Umut Cihan Kaygısız
Kendini şöyle tanımlıyor; “Kendimi bildim bileli okumaya meraklıyım. Zamanında kaldığım yurtlarda dahi gecenin 3’ünde kitap sayfaları hışırdattığımı bilirim. Bunlar övünmek için değil! Keza bir teşvik olması için söylüyorum. Yazmak ta okumak kadar her zaman benim bir tutkum olmuştur. Hikaye, tiyatro, roman. Hepsinden zamanında birer enstantane yazmışlığım vardır.’’ Umut Cihan bir zamanlar sosyal medya ile derinden alakadar olmuş ve YouTuber’lık dahi yapmıştı. Sanat, tasarım, teknoloji, edebiyat, sosyoloji vb. dallara ve özellikle de Tarih alanına çok ilgili.