3 boyutlu yazıcı ile yapılan apartman

3 boyutlu yazıcı bina inşaat

3 boyutlu yazıcı, inşaat sektöründe ilerleme kaydetmeye devam ediyor. Sadece birkaç yıl içinde, teknolojinin bir gün içinde yapılabilecek tek ailelik evler, muhtaç insanlar toplulukları için barınaklar, büyük belediye binaları ve hatta Mars için yumurta şeklinde bir konsept ev tasarlandığını gördük (ve unutmayalım Dünyada 3 boyutlu baskıdan çıkmış tekneler ve arabalar da var!).

Bir Alman inşaat şirketi 3 boyutlu olarak basılmış üç katlı bir apartman üzerinde çalışmaya başladığını düşünürsek, bu listeye çok yakında bir başka etkileyici başarı eklenecek.

Münih’in kuzey-batısında Wallenhausen adlı bir kasabada yer alan bina tamamlandığında beş ayrı daireden oluşacak ve toplamda 4.090 metrekare büyüklüğünde olacak. Proje, Alman kalıp ve iskele sistemleri tedarikçisi PERI Group ile inşaat için modüler 3D yazıcılar üreten Danimarkalı bir şirket olan COBOD arasındaki bir iş birliğinin sonucu. (Ve kısa süre önce GE ile 650 fit yüksekliğindeki rüzgâr türbinlerinin tabanlarını 3D yazdırmak için ortaklık kurdular!)

3 boyutlu bina yazıcı

Apartman binası için kullanılan yazıcıya BOD2 ismi verilmiş. Bu isim, Kopenhag şehir limanlarından birinin yakınında küçük, bağımsız bir ofis binasını basmak için kullanılan, şirketin orijinal yazıcısı BOD’un ikinci ve daha gelişmiş versiyonu.

BOD2, metal bir çerçeve üzerinde üç eksen arasında hareket eden portal tarzında bir yazıcı. İnşaat için kullanılan malzemeye “i.tech 3D” ismini vermişler. Bu, Alman yapı malzemeleri şirketi HeidelbergCement tarafından özel olarak 3D baskıda kullanılmak üzere geliştirilmiş bir çimento karışımı. BOD2 işini bir düğmeye basarak yapmıyor; Çalıştırmak için iki insan operatöre ihtiyacı var ve ayrıca faaliyetlerini sürekli izleyen kameralara sahip.

COBOD, BOD2’nin piyasadaki en hızlı 3D inşaat yazıcısı olduğunu, saniyede bir metre değerinde malzeme bıraktığını ve bu süreçte sıhhi tesisat ve elektrik boruları için yer bıraktığını iddia ediyor.

Halihazırda var olan ve bilinen en az bir adet 3D baskılı apartman var: Şanghay’da bulunan altı katlı apartman 2015 yılında Winsun Dekorasyon Tasarım Mühendisliği Şirketi tarafından inşa edildi. Bu bina ile Almanya’daki yeni apartmanın arasındaki önemli fark, Şanghay binasının duvarlarının Baskıdan önce, bina dışında monte edilirken, Wallenhausen binasında, yazıcı çimento karışımını direkt uyguluyor, sonrasında ekstra taşıma veya montaj gerektirmeyecek.

Ticari amaçlı bir proje

Son zamanlarda yapılan diğer birçok 3D baskı inşaat projesinin aksine, apartman binası bir konsept bina ya da demo değil, kâr amaçlı yapılan bir proje ve daireler tamamlanır tamamlanmaz piyasa fiyatlarından kiralanacağı belirtiliyor.

PERI’nin inovasyon ve pazarlama direktörü Thomas Imbacher, “3D inşaat tekniğinin önümüzdeki yıllarda belirli pazar segmentlerinde giderek daha önemli hale geleceğinden ve önemli bir potansiyele sahip olacağından eminiz” dedi. “İlk apartmanı yerinde inşa ederek, bu yeni teknolojinin büyük ölçekli konut birimlerini yapmak için de kullanılabileceğini gösteriyoruz.”

3D baskıyı inşaat endüstrisinin ana akımına getirmek, değerli bir hedef çünkü teknoloji, güvenli ve dayanıklı yapılar sunarken her türlü maliyetten tasarruf sağlıyor. Aynı zamanda geleneksel inşaat yöntemlerinden çok daha hızlı, bu da onu, meskenlerin hızlı ve ucuza çıkması gereken afetler gibi acil durumlar için temel bir araç haline getiriyor.

Apartman binası için inşaat sürecinin altı hafta kadar sürmesi bekleniyor. Bu projenin arkasındaki iki şirket bu inşaatı başarıyla tamamlarsa, Almanya’da ve başka yerlerde bu tür birçok binadan sadece ilki olacak; sadece birkaç yıl içinde, 3 boyutlu yazdırılmış bir apartman dairesinde yaşamak o kadar yaygın hale gelebilir ki 3 boyutlu yazıcıdan yapılmış bir evde oturmak size övünme hakkı kazandırmayabilir.

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.