Netflix’ten karantinada çekilen dizi: “Social Distance”

netflix karantina sosyal mesafe dizisi

Film, dizi yapımcılığı ve izleme plaftormu olan Amerika merkezli şirket Netflix, kullanıcılarına hemen hemen her türden orijinal dizi-film seçenekleri sunmasıyla öne çıkıyor. Buna rağmen bugüne kadar Netflix’in kataloğunda, oyuncu ve teknik ekip üyelerinin uzaktan çalışmayla çekip sunulan herhangi bir film veya dizi bulunmuyordu. 

Geçtiğimiz gün yayınlanan habere göre Netflix, Social Distance adlı yeni bir dizinin hazırlıklarına başladı. Ünlü dizi Orange is the New Black’in yaratıcısı Jenji Kohan ile anlaşan şirket, bu dizide koronavirüs salgınını yansıtan hikayelere odaklanmayı düşünüyor. Senaryo yönetmeni Hilary Weisman Graham, yönetmenin Diego Velasco olacağı dizide, Kohan ise baş yapımcı rolünü üstleniyor. Yönetim ve teknik çalışmalar da dahil olmak üzere dizinin tamamı evlerden yürütülecek. 

Dizinin yapımcıları, Social Distance dizisinin insanların birbirinden uzakken bağlantı kurmaya çalışmalarını ve bu yeni, tuhaf ve şaşırtıcı gerçekliği yansıtan hikayeleri işlemeyi düşünüyor. Hayatımıza yeni giren ve büyük bir değişim vadeden toplumsal uzaklaşma kavramı üzerine detaylı bir çalışma bekleniyor. 

Netflix ekibi dizinin çekime alınma koşulları için, “Kendimizi yeni bir seri üzerine ve yeni yöntemlerle çalışmaya zorluyoruz. Dizi kadrosu ve ekibinin sağlığı için bu yeni yöntemlerle ortaya bir çalışma koymayı amaçlıyoruz.” açıklamasında bulundu. Herkesin evden çalıştığı bu dönemde şirket de bu yeni yönteme ayak uydurmaya çalışıcak. 

Netflix çalışma sistemini açıklarken, oyuncuların kendilerini evde çekime alacaklarını, yazarların da online bağlantılarla senaryo üzerinde çalışacaklarını söyledi. Social Distance dizisinin yapımcıları ise, dizinin insanların birbirlerine daha yakın hissetmelerine yardımcı olmasını umduklarını belirtti. 

Aynı zamanda içinde bulunduğumuz belirsiz COVID-19 salgını sırasında izleyicilerin evde kalmasını teşvik etmek isteyen Netflix, Youtube’da eğitici film ve diziler de yayınladı. Böylece dünyayı saran pandemi ortamında Netflix abonesi olmayan kullanıcılar da platformun bir kısmından ücretsiz olarak faydalanabiliyor. 

Tamamen uzaktan ve evden çalışmayla yayınlanacak olan yeni dizi Netflix için bir ilk olsa da benzer şekilde çekilen örnekleri var. Disney’in, 2013 yılında yayınladığı Karlar Ülkesi (Frozen) filmi tamamen ev ortamında üretilmişti. 

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.