Kast ajansı CAA “sanal model” Miquela ile sözleşti

sanal model miquela cast ajansı

Dünyaca ünlü kast ajansı CAA (Creative Artists Agency), bilgisayar üretimi imgeleme CGI teknolojisi kullanılarak yaratılan karakter Lil Miquela ile sözleşme imzaladı. 

Geleceğe hoş geldiniz! CAA, bir milyondan fazla Instagram takipçisi olan 19 yaşındaki Brezilyalı-Amerikalı bir model, müzik sanatçısı ve influencer olan Lil Miquela ile anlaştı. Bu haberi ilginç kılan özellik ise Brud teknoloji girişimi tarafından tasarlanan bir robot olması. 

Yapay zeka ve robotik konusunda uzmanlaşmış, Los Angeles merkezli “mühendisler, hikaye anlatıcıları ve hayalperestler” şirketi olan Brud tarafından yaratılan Lil Miquela 2016 yılında ortaya çıktı. Bugün ise Instagram’da 2.2 milyon, TikTok’ta ise yaklaşık 550.000 takipçiye ulaştı. 

Miquela, birçok Hollywood yıldızıyla da çalışan kast ajansı CAA ile para kazanmak için anlaştı. Robot mankenin yaratıcı şirketi Brud, Miquela için Samsung, Prada, Calvin Klein, YouTube ve daha bir çok markayla ortaklık imzaladı.

CAA, Miquela ile birlikte TV, film ve marka stratejisi ve ticari onaylar da dahil olmak üzere tüm alanlarda çalışacak ve bir karakter veya şov karakterini ortaya çıkaracak. Miquela da Brud’un yaptığı anlaşmayı doğruladı. 

Brud şirketi, Miquela’nın yapabilecekleri konusunda onun yeni nesil eğlenceye ilham verme gücünde olduğunu söylüyor. Miquela’nın benzersiz yeteneklerinin onu sanal bir kişilik ve şarkıcı olarak ileriye taşıyacağını da belirtiyor. 

 Brud temsilcileri, “Miquela, birçok sanatçı gibi, performansını bozduğundan emin olmak için perde düzeltme araçları ve diğer yazılımları kullanıyor. Robot olabilir ama kimse mükemmel değil. ” dedi. 

Brud’un web sitesinde sık sorulan sorular bölümünde yer alan “Miquela gerçek mi?” sorusuna yanıt olarak şirket “Rihanna kadar gerçek” yanıtını verdi. Miquela kim tarafından seslendiriliyor ya da nasıl seslendiriliyor bilinmese de oldukça ilgi topluyor gibi görünüyor. 

CAA’nın global müşteri stratejisi yöneticisi Adam Friedman yaptığı açıklamada “Gelecekten ve televizyon ve film dünyasında ilerici tavırlara ön ayak olmanın yanı sıra aynı zamanda yenilikçi, ileri görüşlü markaların bir simgeye uyum sağlaması için sağlanan bu fırsatı görmekten büyük heyecan duyuyoruz.” dedi. 

Time dergisi ise 2018 yılında Miquela’yı internetteki en etkili 25 kişiden biri seçmişti.

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.