Microsoft editörlerini yapay zeka ile değiştiriyor

microsoft msn haber yapay zeka

Microsoft, Microsoft News ve MSN ekibindeki robot sayısını arttırıyor. Onlarca gazeteci ve editör çalışanını işten çıkaran şirket, onların yerine yapay zeka ile çalışan robotlarla çalışmayı seçiyor.

ABD merkezli ve dünyaca ünlü teknoloji şirketi Microsoft’ta bu sıralar artan işten çıkarmalar, şirketin yapay zekaya olan yatırımını arttırması olarak açıklandı. Şirket, özellikle Microsoft News uygulamalarında sunulan haberler ve içeriklerin seçiminde yapay zekaya güvenmeyi planlıyor. Bu karardan etkilenerek işten çıkarılan çalışanların çoğu ise şirketin reklamlar ve haberler bölümünde yer alan sözleşmeli editörler oldu.

Microsoft, yaptığı duyuruda “Tüm diğer şirketler gibi biz de yaptığımız işleri düzenli olarak değerlendiriyoruz. Bu değerlendirmelerde, bazı alanlarda daha fazla yatırım kararları alarak bazı yeniden yapılandırmalara gitme kararı aldık. Bu kararlar pandeminin yol açtığı sonuçlardan verilmiş değil.” dedi.

Microsoft News’teki işten çıkarmalar uluslararası ekipleri de etkilediği için önem kazanıyor. Business Insider, işten çıkarmaların yaklaşık 50 iş alanını etkilediğini belirtti. The Guardian ise, Microsoft’un ana sayfalarındaki makaleleri hazırlayan editörleri işten çıkarmasıyla sadece İngiltere’de 27 uluslararası ekibin etkilendiğini söyledi.

Microsoft ekibinde değişim

Microsoft, MSN uygulamasını 1995 yılında resmi olarak başlattığından beri 25 yıldan fazla süredir de haber piyasasının içinde yer alıyor. Microsoft News geçtiğimiz yıllarda, editör ekibinin 50 farklı lokasyonda 800’den fazla kişiden oluştuğunu açıklamıştı. Bu ekibin azaltılarak yapay zeka ile yer değiştirilmesi önemli bir karar.

Microsoft, bir süredir Microsoft News çalışmaları için yavaş yavaş yapay zeka ile çalışmalarını arttırmaya başlamıştı. Editörlerini de yapay zekadan faydalanmaya yönelik teşviklerde bulunuyordu. Microsoft, içerik tarama, işleme, filtreleme ve fotoğraf önerisi gibi alanlarda yapay zekadan yararlanıyor. Microsoft, Microsoft News, MSN ve Microsoft Edge’de görüntülemek üzere çeşitli kaynaklardan en iyi haberleri hazırlamak için bu yeni işten çıkarmalara kadar ekibindeki insan editörlerini kullanıyordu.

Microsoft, işten çıkarılmaların devam eden koronavirüs pandemisiyle doğrudan ilişkili olmadığını söylese de, dünyadaki medya işletmeleri TV, gazeteler, websiteleri ve daha pek çok sektör reklam gelirleri nedeniyle mevcut durumdan etkilendi. Yapay zeka alanındaki gelişmelerin de artış göstermesiyle pek çok büyük şirket, insanlar yerine teknolojiyi kullanmayı seçecek gibi görünüyor.

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.