Gelecekte sinema salonları Apple mağazası gibi görünebilir

Değişen izleme alışkanlıklarıyla birlikte sinema sektörü endüstrisi ve sinema deneyimlerimiz de değişime uğrayabilir.

Sinema salonları endüstrisi son yıllarda Apple, Neftlix ve Amazon gibi teknoloji devletinin geliştirdiği platformlara karşı epey zarara uğradı. Geçtiğimiz yıl ünlü filmlere ev sahipliği yapmalarına rağmen salon endüstrisi gelir azalması yaşıyor. Üzerine tüm dünyayı saran pandemi de sinema salonu endüstrisinin bitmesine neden olabilir.

Ancak salon endüstrisini tehdit eden teknoloji şirketleri aynı zamanda ona yeni bir soluk getirerek hayatta kalmalarını sağlayabilir gibi görünüyor.

Geçtiğimiz günlerde, Amazon’un ABD’nin en büyük sinema salonu zinciri olan AMC’yi satın almakla ilgilendiğine dair söylentiler dolaştı.

Teknoloji şirketiyle sinema salonu zincirinin birleşmesini hayal etmek zor değil. Ancak Netflix filmleri izlenebilen salonlar, pikap dolabından seçilen Amazon filmleriyle dolu bir Amazon salonu kulağa oldukça ilginç geliyor.

Film yapımcısı ve bağımsız film finansman şirketi Slated’in kurucu ortağı Stephan Paternot, dev teknoloji şirketlerinin sinema salonu zincirleriyle işbirliği yapmasıyla bu sektörün kurtulabileceğine inanıyor.

Sinema salonlarındaki aylık film izleme kartları aboneliklerine benzer şekilde Amazon Prime aboneliği gibi seçeneklerle bu fikir geliştirilebilir. Tabi kendi sinema salonunu yürüten her şirket, diğer şirketin filmlerine yer vermemeyi seçebilir.

Netflix, 2019 yılında Manhattan’daki bir sinema salonuyla anlaşma yapıp The Irishman ve Marriage Story filmlerini gösterime sokmuştu. Bu sinema salonlarına online platform filmlerinin girişi açısından önemli bir örnek.

Ancak en çok izlenen filmlerin ödül aldığı Akademi Ödülleri gibi ödüller için büyük şirketlerin salonları tekeline alması bir sorun yarabilir. Diğer şirketin filmlerini göstermeyen şirketlerin daha çok izlenmeyle ödüllerde haksız rekabete sebep olmasında endişe duyuluyor.

Film gösterimleri, ödüllü filmlerin gidişatı, sinema perdelerinin kiralanması ve abonelik sistemlerinin nasıl değişeceğini ilerleyen zamanlarda göreceğiz. Ancak online platformların film endüstrisinin geleneksel şekilde devam etmesine yardım edeceği kesin gibi görünüyor.

Online izleme platformları, sinema salonlarını etkinlik mekanları haline de getirebilir. Böylece daha çekici kılınan sinema salonları kompleks etkinliklerle dolu bir deneyim haline gelebilir.

Geleneksel sinema ile teknoloji platformlarının birleşmesini merakla izliyor olacağız. Evlerimizden de izleme imkanımız olan Amazon, Netflix filmleri için sinema salonlarını kullanmayı isteyecek miyiz, henüz bilmiyoruz.

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.