2020’nin genç bilim insanları listesinde 2 Türk

Dünya Ekonomik Forumu Genç Biliminsanı 2020

İsviçre’nin Cenevre kentinde yer alan uluslararası bir vakıf olan Dünya Ekonomik Forumu, bilimsel çalışmalarda öne çıkan 25 araştırmacıyı “2020’nin Genç Bilim İnsanı” adıyla duyurdu. Yayınlanan listede Türk 2 araştırmacı da bulunuyor.

Genç bilim insanlarının tanınması için araştırma becerileri, liderlik potansiyeli ve topluma hizmet etme nitelikleri gibi kriterlere göre 25 bilim insanı seçti. Dünya Ekonomik Forumu’nin genç bilim insanları listesindeki bilimcilerin 8’i Avrupa’da, 6’dı Asya’da, 6’sı Amerika’da, 6’sı Güney Afrika’da ve 2’si Orta Doğu’da eğitim görüyor. Ayrıca seçilen bilim insanlarının yarısından fazlasını kadınlardan oluşturuyor.

Genç bilim insanları, dünyanın dört bir yanından fizik, kimya, biyoloji, sosyoloji, matematik gibi bilim dallarında kuantum, ekoloji, insan psikoloji, bağışıklı sistemi gibi önemli konularda çalışmalar yürütmesiyle öne çıkıyorlar.

Dünya Ekonomik Forumu’nun açıkladığı 2020 yılının Genç Bilim İnsanları listesi şu şekilde:

Afrika:

Sarah Fawcett (Cape Town Üniversitesi, Güney Afrika): Okyanus kimyası ve biyolojisinin iklimdeki rolünün yanı sıra insan faaliyetlerinin denizler üzerindeki etkilerini araştırıyor.

Salome Maswime (Cape Town Üniversitesi, Güney Afrika): Sezaryen sırasındaki cerrahi sağlık sistemleri üzerine çalışıyor ve doğum sırasındaki ölümleri araştırıyor.

Amerika:

Gao Wei (California Teknoloji Enstitüsü, ABD): Giyilebilir biyosensörler geliştirmek üzerine çalışmalar yürütüyor.

Francisca Garay (Pontificia Universidad Católica de Chile, Şili): Parçacık hızlandırıcılarının yeteneklerini hızlandırmak ve geliştirmek için teknolojiler üzerine çalışıyor.

Diego Garcia-Huidobro (Pontificia Universidad Católica, Şili): Şili’de sürdürülebilir ve ölçeklenebilir toplum düzeyinde sağlık müdahaleleri geliştirme çalışmaları yürütüyor.

Jennifer Ronholm (McGill Üniversitesi, Kanada): Antibiyotik yokluğunda enfeksiyonlara karşı koymak için tarım hayvanlarının mikrobiyomunu güçlendirmek için çalışıyor

Stefanie Sydlik (Carnegie Mellon Üniversitesi, ABD): kemik yaralanmalarını iyileştirmek için kullanılan metal implantlara alternatif olarak doğal kemiğin yenilenmesini sağlamak için vücudun iyileşme tepkisini uyaran yeni araçlar tasarlıyor.

Fatma Zeynep Temel (Carnegie Mellon Üniversitesi, ABD): matematiksel modeller ve fiziksel prototipler kullanarak küçük ölçekli robotların ve sensörlerin geliştirilmesi için çalışıyor.

Asya:

Lee Sue-Hyun (Kore İleri Bilim ve Teknoloji Enstitüsü, Güney Kore): Anılar ve duygusal süreçlerin insan hafızasını nasıl etkilediğini araştırıyor.

Meng Ke (Tsinghua Üniversitesi, Çin): Nüfus yaşlılığı ve doğurganlık oranlarının azalmasının sosyo-ekonomik nedenlerini araştırarak, kamu politika önlemleri üzerine çalışıyor.

Shi Ling (Hong Kong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Çin): Siber fiziksel sistemler, elektrik şebekeleri ve su taşıma sistemleri gibi altyapıların güvenlik sistemlerini geliştirmek için çalışıyor.

Sho Tsuji (Tokyo Üniversitesi, Japonya): Bebeklerde sosyal ortamın ve toplumsal müdehalelerin dil edinimi üzerindeki etkilerini inceliyor.

Wu Dan (Zhejiang Üniversitesi, Çin, Çince): Timor ve felçleri araştırarak, MRG tekniklerindeki teknolojik ilerlemeler üzerine çalışıyor.

Yi Li (Peking Üniversitesi, Çin): Çin’deki otizmli çocuklarda sosyal iletişimsel bozuklukları araştırıyor.

Ying Xu (Çin Bilimler Akademisi, Çin): Çin’in navigasyon uydu sistemini geliştirmeye çalışıyor.

Avrupa:

Celeste Carruth (ETH Zürih, İsviçre): Kuantum hesaplamalarını araştırarak yeni bir 2D iyon tuzak deneyi geliştiriyor

Nicola Gasparini (Imperial College London, İngiltere): Diddi ve tedavi edilemez görme problemlerini tedavi etmek için yeni teknolojiler geliştiriyor.

Joe Grove (University College London, İngiltere): Aşı üretiminin geliştirilmesi için virüslerin insan bağışıklık sistemini nasıl aştığını araştırıyor.

Philip Moll (Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne, İsviçre): Kuantum hesaplamayı geliştirme potansiyeline sahip malzemelerde mikro ölçekli değişiklikler yapmak için yeni yöntemler geliştiriyor.

Mine Orlu (University College London, İngiltere, İngiliz): Sağlıklı yaşlanmayı sağlayabilecek her hastaya özel ilaç ve sağlık teknolojileri tasarlıyor.

Michael Saliba (Stuttgart Üniversitesi, Almanya): Sürdürülebilir enerji teknolojileri için ucuz ve yüksek verimli perovskit güneş pilleri geliştiriyor.

Andy Tay (Imperial College London, İngiltere): kanseri önlemek ve tedavi etmek amacıyla bağışıklık hücrelerini, dokularını ve sistemlerini tasarlama çalışmaları yürütüyor.

Jan Dirk Wegner (ETH Zürih, İsviçre): Büyük ölçekli çevresel verileri analiz etmek ve insanlığın ekolojik sorunları çözmek için yapay zeka yöntemleri geliştiriyor.

Orta Doğu’dan:

Joseph Costantine (Beyrut Amerikan Üniversitesi, Lübnan): Yeni nesil kablosuz iletişim sistemleri, biyomedikal sensörler ve kablosuz çalışan cihazlar tasarlamak için elektromanyetizmi kullanan teknolojiler üzerine çalışıyor.

Joanna Doummar (Beyrut Amerikan Üniversitesi, Lübnan): Ulusal su kalitesi sorununa eğilerek karmaşık yeraltı drenaj sistemlerini araştırıyor.

Dünya Ekonomik Forumu’nun yayımladığı listenin resmi dosyasına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz: http://www3.weforum.org/docs/WEF_Young_Scientist_Community_Brochure_2020.pdf

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.