Microsoft’un kuantum bilgi işlem platformu test kullanımına açıldı

Microsoft kuantum platform

Microsoft, geçtiğimiz günlerde, kuantum bilgi işlemine başlamak isteyen geliştiriciler için ortak merkezli kuantum bilgi işlem platformu olan Azure Quantum’u sınırlı ön izlemede olduğunu duyurdu. İlk kez Microsoft Ignite 2019’da duyurulan Azure Quantum, IonQ, Honeywell, QCI ve Microsoft donanımlarını, 1QBit benzeri hizmetleri ve Azure bulutunun klasik bilgi işlem yeteneklerini bir araya getiriyor. Sınırlı ön izlemede olması için Microsoft bu hizmeti az sayıda seçkin iş ortağına ve müşteriye kadar açıyor.

Mevcut aşamasında, kuantum hesaplamada herhangi bir işletme için tam olarak yeterli seviyede değil, ancak önümüzdeki birkaç yıl içinde işlerin ne kadar hızlı hareket ettiği ve teknolojinin ne kadar güçlü olacağı düşünüldüğünde, birçok uzman özellikle kuantum hesaplamanın klasik bilgisayar kullanımından ne kadar farklı olduğu ve geliştiricilerin sitemi geliştirmesi için biraz zaman alacağı için şu anlık sınırlı sayıda geliştirici için ön izlemede.

Ignite’da Microsoft, Quantum Development Kit, derleyiciler ve simülatörlerini de açık kaynaklı yaptı.

Tüm bunlarla birlikte, şirket bazı rakiplerinden farklı bir yaklaşım sergiliyor. Buna ek olarak, Microsoft şu anda sadece kendi kuantum donanım çabalarının uygulanabilir oldukları noktaya ulaşamaması nedeniyle kuantum donanım şirketleriyle ortak olmak zorunda. Şirket, kuantum bilgisayarının bulunduğu merkezinde farklı bir kübit(kuantum bilgisayar türü) türüne bahis oynayarak IBM veya Rigetti’nin beğenilerinden çok farklı bir yaklaşım sergiliyor. Ve son aylarda bazı atılımlar yapsa da henüz çalışan bir kübiti yok ya da öyleyse, bunun hakkında açıkça konuşmadı.

Umut Cihan Kaygısız
Kendini şöyle tanımlıyor; “Kendimi bildim bileli okumaya meraklıyım. Zamanında kaldığım yurtlarda dahi gecenin 3’ünde kitap sayfaları hışırdattığımı bilirim. Bunlar övünmek için değil! Keza bir teşvik olması için söylüyorum. Yazmak ta okumak kadar her zaman benim bir tutkum olmuştur. Hikaye, tiyatro, roman. Hepsinden zamanında birer enstantane yazmışlığım vardır.’’ Umut Cihan bir zamanlar sosyal medya ile derinden alakadar olmuş ve YouTuber’lık dahi yapmıştı. Sanat, tasarım, teknoloji, edebiyat, sosyoloji vb. dallara ve özellikle de Tarih alanına çok ilgili.