Japonya’nın yeni süper bilgisayarı: Fugaku

fukagu süperbilgisayar

Japonya, şimdiye kadar üretilen en hızlı bilgisayar olan Fugaku isimli süper bilgisayarını sundu.

ABD’nin Avrupa TOP 500 listesi tarafından açıklanan sıralamaya göre, Japonya’nın yeni süper bilgisayarı bugüne kadar görülen en yüksek bilgi işlem hızına sahip. Bilgisayar, Japonya’nın hükümet destekli Riken Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirildi.

İnsan beynini takip eden bilgisayar

Fugaku adındaki süper bilgisayar, yapılan sıralamalardaki üç kategoride en üst sıraya yerleşti. Bilgisayar, endüstriyel tabanlı hesaplama yöntemleri büyük veri analitiği ve yapay zeka uygulamalarındaki performansıyla dikkat çekiyor. Riken Araştırma Enstitüsü’nün tesisinde Fujitsu Ltd. şirketiyle birlikte üretilen bilgisayar, sadece bilimsel araştırmalarda kullanılmayacak. Aynı zamanda askeri ve endüstriyel teknolojilerde de kullanılan simülasyonlar için önemli bir araç olarak görülüyor.

Enstitü’nün hesaplamalı bilim merkezi yöneticisi Satoshi Matsuoka, “Süper bilgisayarlar için önemli olan tüm özelliklerde öne çıkmayı ve en yüksek performanslı bilgisayarı üretmeyi başardık. Fugaku’nun yeni koronavirüsle mücadele gibi kritik alanlarda sorunların çözülmesine yardımcı olacağını umuyoruz. “ açıklamasında bulundu.

Fujitsu Ltd. Şirketi Başkanı Shinichi Kato ise “Dünyanın 1 numaralı bilgisayarı olarak nitelendirilen Fugaku’nun üretiminde yer almaktan mutluluk ve onur duyuyorum.” diyerek sevincini belirtti. İlk kez bir süper bilgisayarın dört kategorideki küresel sıralamada birinci olması da dikkat çeken özelliği oldu.

Fugaku, Çin ve ABD’deki diğer rakiplerini geçti

Saniyede 415 katrilyondan fazla hesaplama yapabilen Fugaku, bu başarısıyla dünyanın en iyi süper bilgisayarı kategorisinin başına oturdu. Fugaku’nun hızı, 2019 yılında ABD’nin geliştirdiği Summit sisteminden yaklaşık 2,8 kat daha hızlı.

Yapılan sıralamada ABD yapımı başka bir süper bilgisayar üçüncü sırada yer alırken Çin dördüncü ve beşinciliği elinde tutuyor. Fugaku, Japon Ulusal İleri Endüstri Bilimi ve Teknolojisi Enstitüsü tarafından 12. sırada yer alan Cloud altyapısı ile ilk 10’a giren tek Japon süper bilgisayarı oldu.

Dünyanın bir numaralı süper bilgisayarı Fugaku şimdilik, koronavirüs salgınıyla savaşabilecek olası ilaçları araştırma çalışmalarında kullanılıyor. Fugaku’nun 2021 yılının başında tam işlevsel parametrelerle kullanılması bekleniyor.

Japonya’nın dokuz yıldır diğer ülkelere kaptırdığı birincilik sırasını geri almayı sağlayan Fugaku süper bilgisayarı, oldukça ses getireceğe benziyor.

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.