İş-yaşam dengesini iyileştirmek için haftada 4 gün çalışma önerisi

haftada 4 gün çalışmak

Geçtiğimiz hafta Singapur parlamentosunun gündeminde, iş-yaşam dengesinin iyileştirilmesi için haftada 4 gün çalışma önerisi, devlet tarafından ebeveynlere finanse edilen çocuk bakımı izni konuları vardı.

Karantina kısıtlamalarının kalkmaya başladığı Singapur’da, bireylerin eski çalışma şekillerine dönmek yerine yenilikçi yöntemlerle devam etmeleri gerektiği konuşuldu. Parlamentoda konuşan milletvekillerinin gündemini, iş-yaşam dengesi, ebeveynler için ekstra izinler ve engelli çalışanlara destek programları oluşturdu.

Parlamento milletvekillerinden Mohamed Irshad, “Geleneksel çalışma şeklinden, 4 gün çalışmaya geçmeyi ve esnek çalışma saatleri seçenekleri sunulmasını teklif ediyorum.” dedi.

Irshad, Microsoft gibi köklü firmaların haftada 4 gün çalışma yöntemiyle verimliliklerini yüzde 40’a kadar arttırdığını söyledi. Ayrıca Yeni Zelanda’da iş ve yaşam dengesinin iyileştirilmesi ve turizmin arttırılmasıyla ekonomiye destekleyen 4 gün çalışma şeklinin hayata geçtiğini belirtti.

Singapur Parlamentosu’nda konuşan milletvekili Louis Ng ise çocuklarının COVID-19 sorunları nedeniyle evde kalması gereken ebeveynlere onlara bakma için ekstra çocuk bakım izni verilmesini önerdi. Ebeveynlerin çoğunun bu yıl yeterli çocuk bakım iznine sahip olmayacağı için ücretsiz izin alarak mağdur olmalarının önüne geçilmesi gerektiğini de belirtti. Louis Ng, “Ebeveynler ücretsiz izin almaları halinde işlerini kaybetmekten endişe duyuyorlar. Ekstra çocuk bakım izninin hükümet tarafından ödenmesiyle, işverenler için mali yük hafifleyecek ve ebeveynler bu süreci daha rahat geçirecektir.” dedi. Ekstra izinler çocukların evden eğitim ve okul çalışmalarına yardımcı olmaları gerektiğinde de kolaylık sağlayabilir.

Parlamentoda konuşan yetkililer, diğer ülkelerin benzer düzenlemeleri hayata geçirdiklerini de belirttiler. Amerika’da ebeveynler için ücretli izin seçenekleri genişletildi ve İtalya’da 12 yaşından küçük çocukları olan ebeveynler için yıllık 15 gün ekstra izin sağlandı.

Milletvekili Yip Pin Xiu ise karantina sürecinde evden çalışmak durumunda kalan engelli kişilere dikkat çekti. Pin Xiu, engelli çalışanların ev ortamında çalışırken ihtiyaç duydukları yardımcı cihazlara fiziksel ve maddi olarak ulaşmakta güçlük çekebileceğini söyledi. Bu durumu, “Birçok engelli bireyin bu dönemde yeterli ekipmana ulaşması için yardım edilmelidir.” Diyerek dile getirdi.

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.