Destination Earth: Dünya’nın dijital ikizi

Destination Earth: Dünya’nın dijital ikizi

Avrupa Komisyonu, “Destination Earth” (DestinE) Dünya’nın dijital bir ikizini yaratarak iklim değişiminde olası senaryolar hakkında gözlemler elde edecek.

Son on yıl içerisinde kritik seviyelere ulaşan küresel ısınma nedeniyle Dünya’da yüksek sıcaklıklar ve aşırı hava koşulları meydana gelmeye başladı. Özellikle 2020 yılı tarihin en sıcak yılı olarak belirlendi.

Küresel ısınmanın gezegenin iklim sistemine yönelik tehlikesi ilk kez 1992 yılında Rio Dünya Zirvesi’nde dile getirildi. Dünya’nın uzun zamandır haberdar olduğu bu sorunu yavaşlatmak ve belki önüne geçmek o zaman çok daha kolay olabilirdi.

Şimdi Avrupalı bilim insanları gelecekteki iklim değişimi olaylarını ve sonuçlarını tahmin edebilmek için gezegenimizin sanal bir simülasyonunu tasarlamaya başlıyor. Böylece farklı senaryolarda neler olabileceğini görecekler. Simülasyonun diğer bir amacı ise büyük küresel problemler için önlemler geliştirmek.

Avrupa Birliği’nin iklim nötr bir kıta olmak için yürüttüğü iki programı var. Bunlardan birisi Green Deal (Yeşil Düzen), hedefleri 2050 yılına kadar küresel ısınmayı yavaşlatmak ve etkilerini azaltmak olan bir anlaşma.

Dijital strateji olarak; yapacakları Dünya’nın bu dijital ikizinin geliştirilen iklim politikaları sonrasında nasıl sonuçlar verdiğini gözlemleyecekler. Araştırmacılar bu simülasyonun atılacak hangi adımların doğal dengeyi korumak için doğru ve yeterli olduğunu anlamalarına yardımcı olmasını umuyorlar.

Destination Earth üzerinde pek çok kurum ve bilim insanının emeği olacak. ECMWF (Avrupa Orta Vadeli Hava Tahmin Merkezi), ESA (Avrupa Uzay Ajansı) ve EUMETSAT a (Avrupa Meteorolojik Uydu İşletme Teşkilatı) ek olarak İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü’nden de bilgisayar bilimcileri bu simülasyon için beraber çalışacak. Çünkü Dünya’nın dijital ikizini yapmak kolay olmayacak, iklim uzmanları ve bilgisayar uzmanları bunun üzerinde beraber çalışacak ve şu an sahip olduğumuz teknolojinin bu simülasyon projesini tüm beklentilerini karşılayacak şekilde yapmanın mümkün olup olmayacağı önümüzdeki yıllarda belli olacak.

Destination Earth ile gezegenin genel sağlığı, iklim değişikliği etkileri, okyanusların durumu, buzullar, biyolojik çeşitlilik ve doğal kaynakların durumu da görüntülenebilecek.
Doğayı etkileyecek kararları almakta bir danışma kaynağı olacak bu simülasyon aynı zamanda şiddetli hava koşulları ve diğer doğal felaketler durumunda olabilecekleri önceden öngörerek alınan önlemlerin daha etkili olmasını sağlayacak.

Destination Earth‘un bu yıl başlayarak 7 ile 10 yıl içerisinde büyük ilerleme kaydetmesi bekleniyor. 2023 yılında ilk iki prototip dijital ikizin yapılmış olması, 2025 yılında bu sayının 4 ya da 5’e çıkması ve işlevlerini yerine getirmeye başlaması bekleniyor. 2025-2030 yılları arasında ise bunların hepsinin birleşerek asıl dijital ikizi oluşturması hedefleniyor.

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.