Çin’de insan maymun melezleri üretiliyor

maymun insan melez hibrit

İnsan hücrelerini maymun embriyolarına karıştırarak araştırmalar yürüten bilim insanları, büyük ve tartışmalı bir sıçrama yaratabilir.

İspanyol El Elís gazetesinin haberine göre bir araştırmacı ekibi, kısmen insan ve kısmen maymun olan embriyolar oluşturuyor. Kaliforniya’daki Salk Enstitüsü’nde çalışan biyolog Juan Carlos Izpisúa Belmonte, bu araştırmaları yürütmek için Çin’deki maymun araştırmacılarıyla birlikte çalışıyor. Çalışma, İnsan hücrelerinin eklendiği maymun embriyolarında “insan-hayvan kimeraları” yaratma amacını taşıyor. 

Araştırmanın asıl fikri, tamamen insan hücrelerinden oluşan bir böbrek veya karaciğer gibi organlara sahip olan canlıları yetiştirmekten oluşuyor. Bu tür hayvanların geliştirilmesi, nakil için organ kaynakları olarak kullanılmasının önünü açabilir. Bu gelişme, kısıtlı şekilde gerçekleştirilen organ nakilleri için önemli bir devrim yaratabilir.

Kimera adı verilen iki ve ya daha fazla farklı zigotun oluşturduğu organizmaları oluşturmak için, insan embriyonik kök hücrelerinin, başka bir türün bir günlük embriyosuna enjekte edilmesi süreci gerekiyor. Izpisúa Belmonte, daha önce de domuz embriyolarına insan hücreleri ekleyerek insan-hayvan kimeralarını yapmayı denemişti. Ancak hücre birleşmesi etkili bir şekilde gerçekleşememişti. Maymunlar genetik olarak insanlara daha yakın olduğundan, bu deneylerin başarılı olma ihtimali daha yüksek.

ABD’de Ulusal Sağlık Enstitüleri hükümet fonlarının asla karışık insan-maymun embriyoları oluşturmak için kullanılamayacağını söylüyor. Çin’de böyle bir kural bulunmadığı için muhtemelen laboratuvar çalışmaları orada yürütülüyor. 

Her ne kadar embriyolar oluşturulsa da şu ana kadar hiçbir şekilde yarı insan yarın maymun bir canlı doğmadı. Sadece karışık embriyoların laboratuvarda bir veya iki hafta boyunca gelişmesine izin verilecek çalışmalar sağlandı. 

California Üniversitesi’nde bir veteriner araştırmacısı olan Pablo Ross, maymunlarda insan organlarını büyütmenin mantıklı olduğunu düşünmediğini söylüyor. Ross, “Bunun için bir primat kullanmanın mantıklı olmadığı sonucunu verdim. Primat özellikleri tipik olarak çok küçüktür ve gelişmeleri çok uzun sürer.” açıklamasında bulundu. 

Ross, araştırmacıların akıllarında daha temel bilimsel sorular olmasından şüpheleniyor. İnsan hücrelerini maymun embriyolarına enjekte etmenin evrimsel mesafe ve türler arası engellerle ilgili soruları yeniden gündeme getirebileceğini düşünüyor. 

İspanya’daki Murcia Katolik Üniversitesi’nde biyolog ve yönetici olan Estrella Núñez, üniversitesinin araştırmayı finanse etmeye yardımcı olacağını söyledi. Salk Enstitüsü ise henüz bu konuda bir açıklama yapmadı. 

Kapak görseli: James White

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.