Fare-insan karışımı canlılar!?

fare insan dna laboratuar deney

Bir grup bilim insanı şimdiye kadarki en başarılı fare-insan melezini yaratmayı başardı.

Kimera denilen iki ve ya daha fazla farklı zigotun oluşturduğu organizmalar, birden fazla hayvan hücresine sahip olabiliyor. Üretilen melez organizmaların, tıbbi araştırmalar için daha doğru modeller olacağını ve  donör bekleme listelerindeki hastalar için insan organları kaynağı olabileceği ümit ediliyor. Henüz bu aşamalar çok uzakta olsa da yeni oluşturulan kimeraların üretilme çalışmalarında öğrenilen biyolojik teknikler gelecek için oldukça önemli.

Farklı türlerin hücreleri farklı oranda geliştiği için insana ait kök hücrelerin diğer hayvanlara entegre edilmesi çok zor bir işlemdir. 

Science Advances dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, oluşturulan kimeraya yol açan yöntem aslında , insan hücrelerinde biyolojik saati geri çevirerek biyolojik gelişmelerinde daha erken bir aşamaya geri döndürmekti. Ancak bu yöntem için bile elde edilen başarılı sonuçlar sınırlıydı. En başarılı hibrit fare embriyosu, hücre sayısı açısından sadece %4 oranında insandı. Deneydeki diğer sonuçlar ise %0.1 kadar az bir miktar insan hücresi içeriyordu. 

Eğer insan hücreleri yayılır ve gelişmeyi başarabilirse, kalp ve karaciğer gibi organlar veya kırmızı kan hücresi üretmesi mümkün olabilecek. 

Ancak araştırmada insan hücrelerinin hiçbirinin sperm veya yumurta hücresi haline gelmediği de belirtildi. Elde edilen hibrit fareler 17 gün sonra ortadan kaldırıldı. Bu durumda farelerin sonuna kadar gelişmesi beklenseydi bile yavruları tamamen normal fare olacaktı. 

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.