Çin’deki tüm erkeklerin genetik veri tabanı çıkarılıyor

Çin'deki erkeklerin gen haritası çıkarılıyor

Ve bir ABD’li şirket ekipmanı Çin’e satıyor

Çin polisi, DNA’larının ulusal bir genetik veri tabanını oluşturmak amacıyla, ülkenin yaklaşık 700 milyon erkek ve oğlundan kan örnekleri topluyor.

Yeni araştırmaya göre, Çin hükümetinin 2017’den beri bu genetik kodları topladığı bildiriliyor. Polis, kan almak ve genetik bilgi toplamak için insanların evlerine ve hatta okullarına geliyor.

New York Times‘a göre, devlet, bir kez veriyi tamamladıktan sonra herhangi bir erkeğin veya erkek akrabasını genlerine göre izleyebilecek ve Çin’in zaten her yerde bulunan gözetim güçlerini Gattaca benzeri bir genetik panoptikona dönüştürerek büyük ölçüde artıracak. 

Daha da endişe verici olan, en az bir Amerikan şirketi olan Thermo Fisher’ın Çin’e yardım ediyor olması – ilaç şirketi, sözleşmeyi aktif bir şekilde takip ettikten sonra polisin örnek toplamak için kullandığı özel DNA test kitlerini Çin’e sattı. ABD hükümeti Thermo Fisher’ın kararını eleştirdikten sonra şirket yoluna devam etti.

Çin’deki kanun uygulayıcı yetkililer, büyüyen genetik veri tabanlarını gerekçelendirmek için yasa ve emirden alıntı yaparak, gözetim çabasının cezai soruşturmalara yardımcı olacağını savunuyor. Ancak insan hakları savunucuları – ve hatta Çin’deki bazı yetkililer – herkesi genetik kodlarını teslim etmeye zorlamanın mahremiyet üzerindeki etkileri konusunda endişeli.

İnsan Hakları İzleme Örgütü araştırmacısı Maya Wang NYT’ye şunları aktardı: ‘Yetkililerin, bir kişinin aktivizminin bir sonucu olarak tüm ailelerin cezalandırılması bağlamında, kiminle en yakın akraba olduğunu keşfetme yeteneği, bir bütün olarak toplum üzerinde caydırıcı bir etki yaratacaktır.” 

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.