Çin Hükümeti genetiği değiştirilmiş bebek programlarını gizlice destekledi

Çin CRISPR genetiği değiştirilmiş bebek

2018’in sonlarında bilim dünyası, He Jiankui adlı Çinli bir bilim insanının gizlice dünyanın ilk genetiği değiştirilmiş insan bebeklerini yarattığı haberiyle sarsıldı.

Kültürel antropolog Eben Kirksey, The Wall Street Journal tarafından incelendiği üzere, “Mutant Projesi: İnsanları Genetik Olarak Değiştirmek İçin Küresel Yarış İçinde” adlı yeni bir kitapta, bu şok edici çalışmaların etkisini araştırdı.

Endişelendirici bir detay: He’nin çok sayıda destekçisi ve işbirlikçisi vardı. He, ilk çalışmaları sırasında Komünist Parti yetkililerinin bile desteğini aldı ve deneyleri akademik camiada “açık bir sır” durumuna geldi.

Bir dereceye kadar bu şaşırtıcı değil. STAT, Şubat 2019’da Çin’in, He’nin araştırmalarının muhtemelen bir kısmını finanse ettiğini bildirdi. Ayrıca bir grup uluslararası bilim insanının He’nin çalışmalarından haberdar olduğunu da biliyorduk.

Yine de bu destek uzun sürmedi. Deneyleri uluslararası ilgi gördükten kısa bir süre sonra He kayboldu, Çin hükümeti kendisini işinden hızla uzaklaştırdı ve onu “kaçak” olmuş bir bilim insanı olarak resmetti. Aralık 2019’da üç yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Bilim topluluğu ayrıca, bebeklere HIV’e karşı bağışıklık kazandırmayı amaçlayan çalışmasını hızla kınadı ve meslektaşları, onun ucuza kaçtığını ve hatta deneylerinin etik incelemelerinde bile sahtecilik yaptığını bildirildi.

Genel olarak fikir birliği, canlı insan embriyolarındaki genetik kodla uğraşmanın uzun vadeli sonuçlarının ne olduğunu söylemek için henüz çok erken olduğu yönünde.

Aslında, önceki çalışmalar, gen düzenlemesinin insan embriyolarında istenmeyen değişikliklere neden olabileceğini zaten bulmuştu. Örneğin, Ekim ayında yapılan bir çalışma, insan embriyolarındaki bir gende kalıtsal körlüğü tedavi etmek için yapılan küçük bir düzenlemenin, tüm bir kromozomun geniş alanlarının ortadan kaldırılmasına neden olduğunu buldu.

Kirksey kitabında, gen düzenleme araştırmasını tamamen durdurmak için çok geç olabileceğini savunuyor, ancak tartışmaya açık olan şey, bu tür çabaların etkilerinin genel nüfus tarafından hissedilmesinin ne kadar süreceği.

Öyleyse neden sorun yaşasın? Kitapta Kirksey, hastalıkları genlerden arındırma arzusuna yol açabilecek ve sonunda belki de daha akıllı, daha güçlü veya daha sağlıklı olacak şekilde gen düzenlenmiş tasarım bebeklere yol açabilecek temel toplumsal baskıları da ele alıyor.

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.