Yoksul ülkelerin COVID-19 durumu uydular ile taranıyor

uydu covid-19

Bir algoritma ile, fakir ülkelerdeki koronavirüs salgınlarına yardım edebilmek için yazılım geliştiren, Kaliforniya Üniversitesi Berkeley veri bilimcisi Joshua Blumenstock, bir basın toplantısında uygulamayı duyurdu. GPS ve uydu sistemleri üzerinde yapmış olduğu çalışmasını, “Amaç yerel COVID-19 salgınlarının belirtilerini tespit ederek ihtiyaç duyan kişileri tanımlamaktır.” Sözleriyle anlattı.

Çalışmasında bir harita üzerinde enfekte insanların verileri ile o bölgelerde yaşayan insanlara bilgi paylaşarak. Acil yardıma ihtiyaç duyan kişiler için bölgedeki sağlık kuruluşlarına yardım talebinde bulunmalarını daha hızlı hale gelebilmesi için GPS verilerini kullanıyor. 

Berkeley’den Blumenstock ve meslektaşları, korona virüs verilerini koordine etmek için Togo ve Bangladeş dahil olmak üzere birçok ulusların hükümetleriyle birlikte çalışırken, girişimin bu ülkelerdeki insanları potansiyel olarak rahatsız edici gözetim seviyelerine maruz bırakabileceğini belirtenlere.  Blumenstock amacının asil olduğunu söylüyor. Hükümetin çabalarını uydu verileri ve telefon anketleri ile destekleyerek, corona virüs tarafından enfekte insanları öncekinden daha doğru bir şekilde tanımlamayı umuyor.

Basın toplantısında Blumenstock, “Togo’da geleneksel hükümet kayıt verilerine dayanan mevcut bir sosyal koruma programına sahipler. Çok etkileyici bir program, ama belki de programın verilerinden kaçan insanlar olduğundan endişe ediyorlar. Ve diyorlar ki: ‘Uydu verileri ve telefon verileri bu insanları tanımamıza yardımcı olabilir mi?’ ” 

Blumenstock, “Yeni makine öğrenimi modelleri yalnızca onları eğitmek için kullanılan veriler kadar iyi. Ankete dayalı veri toplama gibi geleneksel ölçüm biçimlerinin yerini almayı değil, onları tamamlamayı amaçlıyoruz” diyerek projesini geliştireceğini de söyledi.

Ancak Blumenthal, “Teknolojik adımların kesin bir çözüm olmadığını, bilim insanları sadece bir algoritma eğitemez, uydu görüntüleri çekemez ve sorunun çözüldüğünü düşünemezler” sözleriyle toplumsal bilinçlenmenin daha doğru, daha hızlı olması gerektiğini vurguladı.

Umut Cihan Kaygısız
Kendini şöyle tanımlıyor; “Kendimi bildim bileli okumaya meraklıyım. Zamanında kaldığım yurtlarda dahi gecenin 3’ünde kitap sayfaları hışırdattığımı bilirim. Bunlar övünmek için değil! Keza bir teşvik olması için söylüyorum. Yazmak ta okumak kadar her zaman benim bir tutkum olmuştur. Hikaye, tiyatro, roman. Hepsinden zamanında birer enstantane yazmışlığım vardır.’’ Umut Cihan bir zamanlar sosyal medya ile derinden alakadar olmuş ve YouTuber’lık dahi yapmıştı. Sanat, tasarım, teknoloji, edebiyat, sosyoloji vb. dallara ve özellikle de Tarih alanına çok ilgili.