Uzaktan çalışmak ruhsal hastalıkları tetikleyebilir

evde çalışma stresi
Portrait of a young woman at the desk with a laptop, her hands closing her face. Business concept photo, lifestyle

Uzaktan veya freelance çalışmanın pek çok iyi yanı olduğu kadar kötü yanları da var.

Uyan. E-postanı kontrol et. Üzerine bir iş gömleği giy. Pijama altını değiştirmene gerek yok, görüntülü konuşmada görünmeyecek.Uzaktan çalışmaya geçen milyonlarca çalışanın günlük rutini genellikle bu şekilde. Koronavirüs nedeniyle yaygınlaşan evden çalışmanın,pandemi geçtikten sonra bile çalışma ortamındaki etkilerini sürdürmesi bekleniyor. Bazı işletmeler, fiziksel bir ofis için para ödemek istemedikleri için çalışanlarının evden çalışmasını destekliyor.

Evden çalışanlar ile ofis çalışanlarının zihinsel sağlığını karşılaştırma konusunda veriler yetersiz olsa da, İngiltere’de yapılan bir ankete göre “Freelance çalışanlar, ofis çalışanlarına göre %86 daha fazla depresyona eğilimli” olduğu ortaya koyuldu. Ofis malzemeleri şirketi Viking tarafından yürütülen araştırmada, 1.500 freelance ve ofis çalışanına anket uygulanmış. Freelance çalışanlarda depresyondan muzdarip olduğunu söyleyenler %56 oranındayken, ofis çalışanlarında bu oran %30 olmuş. 10 freelance çalışanından 6’dan fazlası, çalışmalarında yalnız hissettiğini ve iş nedeniyle olan streslerinin ofis çalışanlarından daha yüksek olduğunu söyledi.

Serbest veya uzaktan çalışmanın, genellikle ruhsal olarak daha yararlı olduğu düşünülür. Serbest çalışanlar kendi kendilerinin patronudur ve istedikleri zaman çalışırlar, işe gidip gelme gibi stresleri yoktur. Bu yüzden insanlar, işinden ayrılıp serbest çalışmayı hayal ederler, ancak durum göründüğü gibi toz pembe olmayabiliyor.

Evden çalışmayı son zamanlarda ilk kez deneyimleyenlerin bu konuda zorlandığı anlaşılıyor. Bu durumunda pandemi kaygısı veya ailenizin etrafında olmasından kaynaklandığını düşünebilirsiniz. Bunların etkisi yadsınamaz olsa da, tek sebep bunlar değil. Evde çalışmanın izole bir ortama sebep olması, evden uzaktan vakit geçirmeyi unutmak ve çalışma ortamında fiziksel olarak ayrılmanın getirdiği ruhsal rahatlamayı yaşayamamak strese sebep oluyor.

Çalışan stresini ve davranışlarını araştıran uzman kuruluş ClearForce’un CEO’su, şirket sahiplerinin ruhsal sağlığını önemsemeleri, iş ortamından kopmalarını engellemeye çalışmalıdır diyor.

Tüm bunların yanında, 2020 Uzaktan Çalışma Durumu raporu, çalışanların %98’inin ofise geri dönmek istemediğini ortaya koydu. Bu çalışanların %20’si ise bu yaşam tarzından en büyük zorluğun yalnızlık olduğunu ve olabildiğince başkalarıyla iletişimi koparmamaya çalıştıklarını belirttiler. Uzaktan çalışmanın faydalarından biri de, bunalmış hissettiğinde oturma odasında egzersiz yapmak veya kısa bir yürüyüşe çıkmak olabilir.

 

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.