Süpermarketlerin geleceği pandemi sonrasında nasıl olacak?

süpermarketlerin geleceği
Süpermarketlerin geleceği nasıl olacak?

Süpermarketlerin geleceği insanlar için merak konusu. Yıllardır geleneksel marketlerin işleyişinin değişmesi bekleniyordu ve koronavirüs bunun için gerekli ortamı sağladı diyebiliriz. Salgından sonra süpermarketler ve insanların alışveriş biçimlerinin değişmesi öngörülüyor.

1910’lu yıllarda self-servis marketler açıldığında, gezinme koridorları, alışveriş sepetleri gibi detaylarıyla kullanıcıları etkilemişti. Daha sonra 1950’lerde süpermarketler gelişerek daha büyük marketler ortaya çıktı. 1970’lere gelindiğinde otomobilin yaygınlaşması ile depo şeklinde süpermarketler hayatımıza girdi. Daha uzun süredir alışık olduğumuz her şey gibi marketlerin işleyişi de hepimize biraz daha doğal ve samimi geliyor. Ancak insanoğlunun en fazla 100 yıldır hayatında olan market kültürü, pandemi gibi küresel bir olayla alışkanlıklarımızda değişiklik yaratabilir.

Covid-19 salgını öncesinde online alışveriş oranlarında elektronik %40, giyim %30, mobilya %20 ve market satışları ise sadece %3’ünü oluşturuyordu. Koronavirüs salgını sebebiyle uygulanan karantinalar, online market alışverişi oranını oldukça arttırdı. Amerika merkezli market siparişi sistemi Instacart’ın raporuna göre çevrimiçi sipariş oranı %150 artış gösterdi. Aylar önce lüks bir hizmet olarak görülen market siparişleri, şu anda pek çok kullanıcının günlük olarak kullandığı bir hizmet haline geldi. Online teslimat şirketleri, yeni teslimat hatları ve personel istihdamı hayata geçirdi. Bazı market zincirleri ise iç mekanlarının bir kısmını online siparişler için yeniden düzenledi.

Çevrimiçi alışveriş alışkanlıkları

İçinde bulunduğumuz karantina süreci şimdilik belirsiz olsa da geçici bir süreç. Ancak devam ettiği sürede günlük bir takım alışkanlıklarımızı değiştirmesi muhtemen. Dijital alışveriş şirketleri, daha önceden çevrimiçi alışverişlerin %3’ünü oluşturan market alışverişinin çift haneli sayılara çıkacağını tahmin ediyor. Bu büyük bir değişiklik olsa da süpermarketlerin geleceği bu olamayabilir. Online market alışverişlerinin geleneksel marketlerin yerine geçeceğini göstermiyor. Sadece insanların genel olarak gıda alışverişine yaklaşımının değişeceği düşünülüyor. Bu durum gelecek için hem umut verici hem de endişelendirici şekilde olabilir. Artan online gıda alışverişi, market işçilerini becerileri için daha iyi ücretlendirmeye yönlendirebilir veya küçük ölçeklerde taze, yerel ürünler satan marketler internet satışları sayesinde daha çok müşteri bulabilir. Diğer yandan büyük online alışveriş mağazalarının, küçük marketlerin önüne geçmesi de öngörülüyor. Lojistik olarak daha hızlı hizmet sunacakları düşünüldüğünde yerel marketlerin ömrü kısalabilir.

Bunların yanında koronavirüs krizi sırasındaki ani artışa rağmen, çevrimiçi market alışverişi halen büyük ölçüde yüksek gelir grubuna hitap ediyor. Toplu ve çok miktarda sipariş vermek bunu karşılayabilecek kişiler için çok mantıklı olsa da harcamalar konusunda bu kadar rahat olamayan kesim için hala bir lüks sayılıyor. Ayrıca kupon, yardım ve maaş kartı gibi ek ödeme biçimlerinin kullanılamaması da alt gelir grubunun hala marketleri tercih etmesi için bir sebep.

Salgın geçtiğinde ve herkes endişelerden arındığında yine eskisi gibi marketlere giderek alışveriş yapacağımızı düşünüyoruz. Yüzyıl boyunca gelişerek büyüyen bakkaliye sektörünün bir salgınla biteceğini öngöremeyiz. Ancak yine de bu salgının çevrimiçi siparişlere olan yakınlığımızı arttıracağını da farkındayız.

 

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.