Spotify: Pandemi müzik ve podcast alışkanlıklarımızı etkiliyor

spotify pandemi podcast alışkanlıklar değişiyor

Açıklanan rapora göre, Spotify listelerimiz bile koronavirüs pandemisinin etkilerinden kaçamamış. 

İsveç merkezli müzik veri akışı ve podcast servisi Spotify, 2020 yılının ilk çeyrek raporlarını yayınladı. Spotify, COVID-19 virüsünün yayılmasını önlemek için gerçekleştirilen karantina uygulamalarının başlamasından bu yana kullanıların dinleme tercihlerin değişiklikler gördüğünü açıkladı. 

Spotify, koronavirüs pandemisi yayıldığından bu yana araç ve web platformlarından gerçekleştirilen dinlemelerin düştüğünü bildirdi. Düşüşün olası nedeni, evden işe gidip gelme alışkanlıklarının değişmesi olarak düşünülüyor. Buna ek olarak oyun konsolları ve akıllı televizyonlar üzerinden dinleme süresi ise %50 oranında artış göstermiş. 

Raporu açıklayan Spotify, “Şu andaki verilerde, her gün hafta sonu verileri gibi görünüyor.” dedi. İnsanların hafta içi rutinlerinin değişmesinin, Spotify alışkanlıklarına da yansıdığını belirten şirket, müzik bölümünün podcast verilerine göre daha çok etkilendiğini söylüyor.

Bu verilere ek olarak, yemek pişirme, ev işleri, dinlenme ve aile zamanları gibi aktiviteler dahilinde dinleme süreleri son birkaç hafta içinde artış gösterdiği iletildi. Şirketin yürüttüğü bir ankete göre, her 5 kullanıcıdan ikisi stresi yönetmek için bu süreçte daha sık müzik dinlediklerini söyledi.

Spotify, kullanıcıların stres ve endişelerini yönetmeye yardımcı olabilecek rahatlatıcı seslere yöneldiklerini de belirtti. Karantina süresince, soğuk ve enstrümansal müziklerin yanı sıra sağlıklı yaşam ve meditasyon üzerine olan podcastlerde de sıçrama görüldü. 

Spotify, yılın ilk çeyreğinde bir önceki yıla oranla %31’lik artış göstererek 130 milyon aboneye ulaştığını bildirdi. Bu artış, çoğu insan evde eskiye oranla daha fazla vakit geçirdiği için Netflix gibi diğer hizmetlerden alınan verilerle birlikte değerlendirildiğinde de tutarlı görünüyor. 

İtalya ve İspanya gibi ülkelerde ise, salgın durumu yükselişteyken dinleme süresinde düşüşlere rastlandı. Ancak salgındaki vaka ve ölüm sayıları düştükçe dinleme sürelerinin eskiye döndüğü bildirildi. Spotify hesabını iptal eden kullanıcılar ilk çeyrekte genel olarak azalmış olsa da, iptal eden altı kullanıcıdan biri pandemide azalan gelirlerini neden olarak gösterdi. Özellikle dünya genelinde en fazla doğrulanmış koronavirüs vakası bulunan ABD, üyelik iptallerinde de öne çıktı.

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.