SpaceX Uluslararası Uzay İstasyonu’na iki astronot gönderdi

crew dragon spacex

Pazar günü SpaceX firmasının Uluslararası Uzay İstasyonuna göndermiş olduğu Dragon kapsülü. Kenetlenmesini başarılı bir şekilde gerçekleştirdi. Uzay istasyonuna ilk kez bir şirket tarafından gönderilen araç olma ünvanına sahip.

Dragon Kapsülü’nün dokunmatik paneller sayesinde yönlendirilerek yine bir ilke imza attı. Geleceği şekillendiren şirket, daha öncelerde devletlerin gönderdiği araçlarda bulunan bolca düğme ve kontrol mekanizmalarını, dokunmatik panel ile yönlendirmesiyle, gelecekte gönderilecek araçların yönlendirmeleri bir oyun oynar gibi dokunmatik panellerle yapacağı kesin gözüyle bakılıyor.

Fırlatmadan önceki günlerde SpaceX şirketi uygulama mağazalarında yayınladığı simülatörün hemen hemen aynı deneyim olduğunu belirtmişti. Simülatörü yüklemeden önce gösterilen bir uyarı sayfasında şirket, oyunun “gerçek ara yüz kontrolleri” kullandığını iddia etmişti. Ayrıca sunulan simülatörde gerçeği inkâr eden “düz dünya” taraftarlarını da düşünerek seçeneklerde dünya tipini düz olarak da ayarlayabiliyorsunuz.

Şirketin planlarında, acil bir durum olmadığı sürece otomasyon sistemi ile gerçekleştirmeyi hedeflerken. İstasyona yaklaşık bir kilometre kala Dragon ekibi tarafından kontrol otonomdan manüele alınarak dokunmatik paneller ile kenetlenme gerçekleştirildi. Bu görevde manüel kontrolü test eden şirket bir sorun ile karşılaşmadı.

Umut Cihan Kaygısız
Kendini şöyle tanımlıyor; “Kendimi bildim bileli okumaya meraklıyım. Zamanında kaldığım yurtlarda dahi gecenin 3’ünde kitap sayfaları hışırdattığımı bilirim. Bunlar övünmek için değil! Keza bir teşvik olması için söylüyorum. Yazmak ta okumak kadar her zaman benim bir tutkum olmuştur. Hikaye, tiyatro, roman. Hepsinden zamanında birer enstantane yazmışlığım vardır.’’ Umut Cihan bir zamanlar sosyal medya ile derinden alakadar olmuş ve YouTuber’lık dahi yapmıştı. Sanat, tasarım, teknoloji, edebiyat, sosyoloji vb. dallara ve özellikle de Tarih alanına çok ilgili.