Robotlar koronavirüs krizinde önemli rol oynuyor

robot ai
Robotlar koronavirüs mücadelesinde yardımcı oluyorlar.

Robotlar, COVID-19 salgını sırasında hastanelerin içinde ve dışında sağlık hizmetlerinden, testlerin otomasyonuna, kamu güvenliğinden kamu çalışmalarını desteklemeye kadar pek çok alanda yardımcı oluyor.

Araştırma lavoratuarları ve yeni kurulan işletmeler, sağlık çalışanlarının uzaktan kan örneği alması gibi görevlerde yardımcı olacak yeni robotlar üretiyor. Robot araştırmaları iyi bir ivmeyle devam ederse, geliştirilecek robot teknolojileri ileride yaşanacak salgın krizlerinde önemli farklar yaratabilir.

Dünyanın dört bir yanındaki robotlar

Teksas A&M Üniversitesi ve Robot Destekli Arama Kurtarma Merkezi’ndeki robotistler; Çin, ABD ve diğer 19 ülkede COVID-19 salgın sırasında robotların nasıl kullanıldığını incelemiş. Bu incelemede, zemin ve hava robotlarının kriz yönetiminin hemen her alanında dikkat çekici rol oynadığını tespit etmişler.

Dünyanın dört bir yanındaki hastanelerde güvenli bir mesafeden hastalarla etkileşime geçmek için robotlar kullanılıyor. Özelleşmiş robotlar, odaları dezenfekte etmek, yemek veya reçete vermek, numune testlerini laboratuvara taşımak gibi görevlerde yer alıyor.

Hastanelerin dışında ise kamu güvenliği departmanları tarafından kamusal alanların dezenfekte edilmesi için kullanılıyor. Drone’lar, enfekte almış vatandaşların tespiti ve karantina uygulamalarının kontrolüne yardımcı olmak için termal görüntüler sağlıyor. Ayrıca insanlar arasında dolaşarak, sosyal mesafe ile ilgili kamu bilgilendirmeleri yapıyor.

Hastaneler ve kamusal alanlar dışında, iş yerlerinde ve evlerde de robotların yardımcı olduğunu görüyoruz. Emlakçılar mülkleri göstermek için robotlardan faydalanıyor. Çin’de inşa edilmekte olan hastane için aydınlatma sağlayan drone’lar, işçilerin gece boyu çalışmalarını sağladı. Japonya’da öğrenciler mezuniyetlerine robotlar ile katıldı ve Kıbrıs’ta bir kişi köpeğini gezdirmek için drone kullandı.

Çalışanların yerini doldurmuyorlar

Her felaket ve kriz durumu birbirinden farklıdır, COVID-19 salgını için robot kullanma deneyimi kesinlikle oldukça faydalı oldu. Ancak raporlar, robotların işçilerin yerini doldurmadığını, sadece hızlı veya daha güvenli çözüm sunduklarını da gösteriyor. Bu yüzden robotların amacı insanların yerine geçmek değil, insanların güvende olmasını sağlamak ve artan iş yükünü paylaşmak için yardımcı olmak.

Hazır prototipler

Koronavirüs salgınından çıkarılacak diğer bir önemli ders de, robotların sadece felaket durumlarında değil her zaman hayatımızda olması gerektiği. Acil durumlarda üretilen prototiplerde sorunlar yaşanabilir veya ekipler alışık olmadıkları sistemleri kullanırken zorlanabilir.

 

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.