Pandemiden sonra çalışma hayatı asla eskisi gibi olmayacak

Covid sonrası çalışma hayatı
Covid sonrası çalışma hayatı

Uzaktan çalışma üzerine yıllardır süren olumlu ve olumsuz argümanlar, COVID-19 salgınının hepimizi uzaktan çalışmaya zorlaması ile rafa kalktı.

Evden çalışma üzerine çalışma yürüten Dave Smurthwaite’in Ana adındaki bir ofis çalışanıyla görüşmeler düzenledi. 3 ay kadar öncesine kadar çalışma hayatı geleneksel ofis ortamında geçen Ana’nın şirketi yeni bir müşteri hizmeti sunmaya başladı. Bu şekilde Ana ve diğer çalışanlar, uzaktan çalışma şansına ulaştı. İlk röportajda Ana, evden çalışma deneyimi için şöyle diyor: “Evden çalışmak bana istediğimi yapma ve sakinlik içinde çalışma fırsatı veriyor. 21. yüzyılda insanlarla iletişim kurmak için aynı ortamda olmamıza gerek yok. Skype, Hangouts gibi pek çok seçenek var.”

Daha sonra şirket performansının kötüye gitmesi ve yönetimin şüpheciliği nedeniyle, uzaktan çalışma programı 3 ay sonra iptal edildi. Ana ve ekip arkadaşları ofiste çalışmaya geri dönmek zorunda kaldı. Ofiste çalışmaya döndükten sonra Ana ile yapılan röportajda sinirli olduğu ve evden çalışmayı deneyimledikten sonra eski çalışma sistemine dönmek istemediği görülüyordu.

Eski argümanlar

Uzaktan çalışma konusunda Ana’nın bakış açısı ile yöneticilerin bakış açısını karşılaştıralım:

“Şirket para kaybederken ve yürütmede sorunlar ortaya çıkarken, evden çalışma ve yaşam kalitesinin artması sadece bir lüks. Yaşam kalitesi ve çalışma hayatı dengesi önemli olsa da bu ofis kültürü ve yönetim için tehlikeli.”

Bu iki görüşteki çarpıcı farklılıklar bizi 21. yüzyılda üretken ve düzgün çalışmanın nasıl olabileceği tartışmasına götürüyor. İnternette hızlıca bir arama bile uzaktan çalışma konusundaki düşüncelerin ikiye ayrıldığını gösteriyor.

Basecamp şirketinden uzaktan çalışmanın öncülerinden Jason Fried, verimli çalışmanın sabah 9 akşam 5 çalışma düzenine uymadığını ve işletmelerin ofise harcadığı paranın gereksiz olduğunu söylüyor. Stanford’tan Nicholas Bloom ve Harvard’tan James Liang gibi araştırmacıların akademik çalışmaları ise uzaktan çalışmanın olumlu örgütsel etkileri olduğunu ortaya koyuyor.

COVID-19 salgını tüm tartışmaları rafa kaldırdı

Google, Apple, Facebook gibi önde gelen şirketler uzaktan çalışmanın olumlu yönlerini hiçbir zaman kabul etmemişti. Ancak milyonlarca çalışanın COVID-19 salgını nedeniyle uzaktan çalışmaya geçmek zorunda kalması, tüm bu tartışmaları rafa kaldırdı.

Kısa bir süre için çalışanlar için yüzyüze iletişim kurmak zorunda olmadıkları, rahatlatıcı bir balayı etkisi yaratabilir. Ancak bir süre sonra iş hayatının stresi ve telaşı arttıkça evden rahat bir şekilde çalışmak uzak bir anıya dönüşebilir. Uzmanlar, yeni bir deneyim ile değişen zihnin, asla eski hale dönüşemeyeceğini söylüyor.

COVID-19 salgınının sonunu henüz öngöremesek de, yöneticilerin ofise geri dönme zamanında yeniliklere açık olması gerektiği çok açık. Son karar yöneticilere kalmış olsa da uzaktan çalışmayı tercih edecek olan çalışanların kararına saygıyla yaklaşmalılar.

 

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.