Pandemi sırasında uçmak nasıl birşey?

coronavirüs pandemi sırasında uçuş uçak
Uçaklar her uçuştan önce dezenfekte ediliyor.

COVID-19 sırasında uçmak nasıl bir şey? Pilotlar “ürkütücü” gerçeği belirtiyor: “Bununla kıyaslanacak hiçbir şey yok”

18 Martta ABD Dışişleri Bakanlığı uluslararası bir “seyahat etmeyin” tavsiyesi yayınladı. Emily ve 25 yaşındaki danışman, bu tavsiyeden hemen önce, Londra’dan Atlanta’ya uçtular. Bu deneyimin stresli ve ürkütücü olduğunu dile getirip eklediler; “Uçak tıklım tıklımdı ve neredeyse herkes öksürüyordu”. Uçak indikten sonra sağlık görevlileri uçağa hazmat kıyafeti (koruyucu elbise) ile girdi ve yolcular inmeden önce uçağı taradılar.

Emily, koronavirüs salgını sırasında uçuş yapan sayılı kişiden biridir. Bazı uzmanlar yolcu trafiğinin %95’e kadar düştüğünü söylüyor. Küresel hava seyahati endüstrisinin 2020 yılında yaklaşık 314 milyar dolar gelir kaybedeceği tahmin ediliyor ve yeni koronavirüsü kontrol altına alma çabası havaalanlarını hayalet kasabalara dönüştürmüş durumda. Virüs kontrol altına alındıktan sonra dahi hava seyahat endüstrisinde uçuşlar eskisi gibi olmayacağı fikrinde.

Patrick Smith ticari bir havayolu pilotu ve köşe yazarıdır. Inverse’e Covid-19’un uçmanın nasıl bir şey olduğunu ve genel olarak hava seyahat endüstrisini tarihteki diğer tüm olaylardan çok daha fazla garip olduğunu ve değiştiğini söylüyor. 

Şu anda, Hastalık Kontrol Merkezleri bir uçakta Kovid-19 enfeksyon riskinin düşük olduğunu söylüyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün de aynı fikirde. Bu fikrin sebebi de şudur: Bir uçak kabini bir saat içinde 20 ila 30 kez hava sirkülasyonu sağlar. Bu sistem hastane ve yoğun bakımda da kullanılıyor. Bu yöntem çok sağlıklı olduğunu bize gösteriyor. Bunun yanında da hala riskli olduğu da kaçınılmaz bir gerçek.

Emily stresli transatlantik uçuşunun tekrar uçmasını engellemesine izin vermedi. Yakın zamanda Batı’dan uçtu ve deneyimin “o kadar da kötü olmadığını” söyledi.

Ülkemizin gündeminde de seyahat yasaklarının kalkması ve bir “normalleşme” sürecine gidileceği söyleniyor. Umuyoruz ki ikinci dalga gibi bir durum ile tekrar karşılaşmayız.

Umut Cihan Kaygısız
Kendini şöyle tanımlıyor; “Kendimi bildim bileli okumaya meraklıyım. Zamanında kaldığım yurtlarda dahi gecenin 3’ünde kitap sayfaları hışırdattığımı bilirim. Bunlar övünmek için değil! Keza bir teşvik olması için söylüyorum. Yazmak ta okumak kadar her zaman benim bir tutkum olmuştur. Hikaye, tiyatro, roman. Hepsinden zamanında birer enstantane yazmışlığım vardır.’’ Umut Cihan bir zamanlar sosyal medya ile derinden alakadar olmuş ve YouTuber’lık dahi yapmıştı. Sanat, tasarım, teknoloji, edebiyat, sosyoloji vb. dallara ve özellikle de Tarih alanına çok ilgili.