Pandemi milyarderlerin gelirini arttırdı

para zengin dolar finans
Pandemi sürecinde zenginler daha da zenginleşti

Amerika’daki bazı milyarderlerin koronavirüs pandemisi boyunca gelirlerinde gözle görülür bir artış yaşandı.

Amerika iş dergisi FastCompany’deki yazıya göre, ABD’de bulunan milyarderler koronavirüspandemisi sürecince servetlerini toplam 282 milyar dolar arttırdı. Mart başından beri gerçekleşen bu %10’luk artış, küresel krizin ekonomik eşitsizliği daha da arttırdığını gösteriyor.

Artan ekonomik varlığın bir kısmı, insanların eve tıkılı kaldığı bu süreçte tüketici davranışlarının değişmesinden kaynaklanıyor. Örneğin, video konferans uygulaması Zoom, karantina süreci boyunca yeni kullanıcılarda oldukça artış yaşadı. Bu da Zoom CEO’su EricYuan’ın son iki ay içinde 2.58 milyar dolar kazanmasını sağladı.

Haksız avantaj

Ancak değişen tüketici davranışları tek başına pazarda oluşan ani gelir artışını açıklayamıyor. Örneğin, Spacex CEO’su ElonMusk veya Amazon CEO’su JeffBezos’un gelirinde gözle görülür artışın sebebi bilinmiyor. Diğer milyarderlerin gelir artışı ise vergi indirimleri ve yasalardaki boşluklardan kaynaklanıyor.

Gelir eşitsizliği araştırmacısı Chuck Colling, FastCompany’ye yaptığı açıklamada bazı milyarderlerin ise bu durumda yardımlarını arttırdığını da söyledi.Colling,  “Mevcut kriz ortamında mal varlıklarının %0.0001’ini ihtiyaç sahibi insanlarla paylaşan yardımsever milyarder haberleri de duyuyoruz. Daha iyi bir halk sağlığı altyapısı oluşturmak için kesinlikle önemsiz bir miktar.” diye belirtti.

 

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.