Pandemi hızlanırken robotlar yönetimi devralıyor

fabrika robot

AMP Robotics, koronavirüs salgını ABD’ye yayıldıktan sonra geri dönüştürülmüş malzemelerin ayrıştırılması için kullanılan robotların siparişlerinde önemli bir artış tespit etti.

Mevcut pandemi sürecinde geri dönüşüm endüstrisi, atıkları ayrıştıran işçilerin sağlığı düşünülerek geri dönüşüm hizmetlerinin askıya alınması tehlikesiyle karşılaştı. Saatte 10 dolar gibi az bir miktar kazanan geri dönüşüm işçileri, mevcut salgın durumunda işlerini yapmaktan endişe duyuyor. Bu gibi sebeplerle geri dönüşüm alanında, yapay zeka ile çalışan robotların satışında önemli bir artış yaşandı. AMP Robotics genel müdürü, önceden bir veya iki robot almak isteyen tesislerin şu anda çok daha fazlasını talep etmeye başladığını söylüyor. Pandemi sonrasında da geri dönüşüm tesislerindeki çalışanların yerini robotların alacağı öngörülüyor.

Salgın öncesinde işçilik maliyetlerini azaltmak isteyen şirketler, otomasyon sistemlerini tercih ediyordu. Salgın krizi durduktan sonra da devam etmesi muhtemel olan sosyal mesafe kurallarının, daha fazla endüstriyi otomasyon sistemlerine yönlendireceği öngörülüyor. Salgın öncesinde kimsenin tehlikeli olarak görmediği özellikle satış ve dağıtım gibi çalışma alanlarının tehlikeli hale gelmesi, temassız işlemlerin önem kazanmasını sağladı. İleride de bu gibi alanlarda insansız seçeneklerin öne çıkacağı düşünülüyor. Ayrıca pandeminin tetiklediği ekonomik kriz sebebiyle geliri düşen şirketler için insan gücünün daha pahalı hale gelmesi, ucuz bir işgücü olan robotları daha iyi bir seçenek haline getirebilir.

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.