Pandemi çağı: Gelecekteki muhtemel krizlere hazırlanmamız gerekiyor

dünya

İçinde bulunduğumuz koronavirüs salgının ne kadar süreceğini veya etkilerinin ne olacağını bilinmiyor. Ancak bildiğimiz bir şey var ki, o da bu salgın krizinin son olmayacağı. Bundan edineceğimiz bilgilerle savaşa hazırlanır gibi bir sonraki muhtemel salgınlara karşı hazırlıklı olmalıyız.

Bill Gates, 2015 yılında gerçekleştirdiği TEDX konuşmasında, önümüzdeki on yıl içinde savaşlar yerine bulaşıcı virüslerin insanları öldüreceğini söylemişti. Ülkeler yıllar içinde füzeler ve nükleer savaş aletlerine yatırımlar yaparken, virüs kaynaklı salgınlar için nispeten hazırlıksız olduğumuzu da belirtmişti.

Yapay zekanın kontrol altına alınması

Gücünü giderek arttıran yapay zeka, yararlarının yanı sıra pek çok tehlikeyi de beraberinde getiriyor. Henüz film senaryolarındaki gibi dramatik planlar uzak gözünce de yapay zekanın tehlike arz ettiği bir gerçek.

Algoritmaların açıklanabilir, denetlenebilir ve şeffaf olması gerekir. Sistemin tehlikelerinden korunmak için veri yanlılığından kaynaklanabilecek problemlerin önceden tespit edilmesi önemli.

İklim krizi

İklim değişikliği özellikle koronavirüs pandemisinin yarattığı kaosla birlikte gündemden çekilmişe benziyor. Ancak ısınan bir gezegenin tehlikesi, işe gitmek, temel beslenme ihtiyaçlarını karşılamak gibi konulardan çok daha ciddi.

Hükümetler tarafında, Paris İklim Anlaşması gibi iklim değişikliğine yol açan karbon artışının yavaşlatılması gibi bazı çabalar alındı. Bununla birlikte bu çabaların krizin kökten çözümünden oldukça uzak olmasının yanı sıra pek az ülke Paris Anlaşması hedeflerini gerçekleştiriyor.

Borç krizleri

ABD’nin ulusal borcu bugün 23,5 trilyon dolar veya GSYİH’nın yaklaşık % 110’u seviyesinde seyrediyor. Bu çok şaşılacak bir borç miktarı olmasa da pandemi sebebiyle gelecek yıllarda bu miktarın iki ila üç katına çıkması öngörülüyor.

Amerika Birleşik Devletleri ekonomisinin yılda ortalama yüzde iki oranında büyüdüğü göz önüne alındığında, bu seviyenin üzerindeki açık miktarı ekonominin kötüye gitmesi anlamına geliyor. Sağlık alanında öngörülemeyen şekilde ortaya çıkan harcamalar, altyapı ve çevresel borçlar da düşünüldüğünde gelecekteki fatura pek parlak görünmüyor.

Görünmeyen tehlikeler

Hayatımızın günlük akışında belirsiz kavramların günlük yaşantımızı nasıl etkilediğini gözden kaçırıyoruz. Örneğin, kuantum mekaniği teorileri modern elektriğin temelini oluşturur. Einstein’in görelilik teorisi GPS uydularını kullanmamıza yardım olur. Darwin’in doğal seleksiyon teorisi ise koronavirüs gibi salgın hastalıkları anlamamızı sağlar.

Bu teorilere benzer şekilde, açık ve mevcut şekilde görünmeyen tehlikeleri de görmezden geliyoruz. Gelecek korkunç değil, onu inşa etmeyi başardık. Gelecek hakkında düşünürken kaderimize küsmek ve geleceğe umutsuz bakmaz yerine geçmişte yapılanlar gibi krizlere dayanma ve etkilerini hafifletmek için yatırımlar yapmalıyız.

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.