Oxfam uyardı: Koronavirüs nedeniyle 500 milyon insan daha yoksullaşabilir

yoksulluk

Dünyaca ünlü uluslararası insani yardım kuruluşu Oxfam tarafından yayımlanan “Yoksulluk Değil, Onurlu Bir Yaşam” isimli makalesinde Korona Virüs (Covid-19) salgını sebebiyle üçüncü dünya ülkelerine acil yardım yapılmaması halinde yarım milyar insanın daha yoksulluk sınırının altına itilebileceğini açıkladı.

Sivil toplum kuruluşu gelecek günlerde düzenlenmesi beklenen G20 Maliye Bakanları, IMF ve Dünya Bankası toplantısı öncesi tüm ülkelere “Herkes İçin Ekonomik Kurtarma Paketi” konusu üzerinde durmaya çağırdı. Oxfam tarafından yayımlanan makaleye göre dünya ülkelerinin virüs salgınını durdurabilmek amacıyla ara verdikleri ekonomik faaliyetler sebebiyle dünya nüfusunun yaklaşık %8 oranında yoksullaşabilir. Salgın hastalığın ortaya çıkardığı bu durum dünya genelindeki yoksulluğa karşı yürütülen tüm mücadelelerin neredeyse 10 yıl geriye gitmesi anlamına geliyor. Nitekim bu durumun Kuzey Afrika ve Orta Doğu gibi bölgelerde daha ağır sonuçlar doğurmasından korkuluyor.

Küresel anlamda bir krizin önüne geçilebilmesi için sivil toplum kuruluşu “Herkes İçin Acil Kurtarma Paketi” adında bir öneride bulunuyor. Bu öneriye göre yoksul olarak sınıflandırılan ülkelerdeki gelirlerini kaybeden insanlara nakit yardımların yapılabilmesi ve şartlardan en ağır şekilde etkilenen küçük işletmelerin kurtarılması gerektiği yer alıyor. Bu yardımların yapılabilmesi içinde gereken finansal kaynaklar makalede şöyle sıralanıyor;

Gelişmekte olan ülkelerin 1 trilyon dolara varan 2020 yılı borç ödemelerinin en kısa sürede iptal edilmesi. Buna örnek olarak Gana’nın dış borçlarının silinmesi halinde hükümet 6 ay süreyle 16 milyon kişiye düzenli olarak 20 dolarlık nakit yardımda bulunabilir.

Az gelişmiş ülkelerin ihtiyaç duyduğu finansal fonların bir an önce arttırılması ve en az 1 trilyon dolara varan yeni uluslararası rezerv oluşturulması. Bu kaynak sayesinde Etiyopya’nın sağlık hizmetleri %50 oranında iyileştirilebilir.

Korona Virüs salgınının yarattığı ekonomik kriz her geçen gün biraz daha büyüyor!

Korona Pandemi’sinin neden olduğu ekonomik krizin etkileri var olan eşitsizliklerin gittikçe daha da derinleşmesine sebep oluyor. Zengin veya yoksul ülke fark etmeksizin en yoksul işçiler bu süreçte formel istihdamda dahi yer alamıyor. Bunun getirdiği zorlukların en başında ücretli hastalık izni, sağlık sigortası ve işsizlik maaşı gibi birçok işçi haklarından faydalanamıyor. Dünya üzerinden her 5 işsizden yalnızca 1 tanesi işsizlik maaşı alabiliyor. Yine dünya üzerinde 2 milyara yakın insan enformel iş sektöründe çalışıyor ve bu sebeple de genel sağlık sigortası ve ücretli hastalık izninden yoksunlar. Bu durum yoksul ülkelerde %90 oranında seyrederken zengin ülkelerde ortalama olarak %18 oranında seyrediyor.

Kadınlar Koronavirüs Salgınından Daha Çok Etkilenecek!

Dünya üzerindeki sağlık çalışanlarının %70’i kadınlardan oluşuyor. Yani kadınlar koronavirüs pandemisi ile verilen savaşın en ön saflarında bulunuyor. Bu sebeple koronavirüs salgınının en çok kadınları etkileyeceği düşünülüyor. Gelişmekte olan ülkeler arasında yer alan Bangladeş’te çalışan 1 milyonu aşkın konfeksiyon işçisinin %80’nini kadınlar oluşturuyor. Bu çalışanların büyük bir çoğunluğu Avrupa ve Amerika merkezli giyim markalarının siparişlerini iptal etmesi veya ertelemeleri nedeniyle işsiz kaldılar ve herhangi bir ücret alamadan evlerine geri dönmek zorunda kaldılar. Zengin ülkelerin büyük bir kısmı işletmelerini ve işçilerini desteklemek için büyük oranlarda finansal kurtarma paketleri ve teşviklerini açıkladılar. Zengin ülkelerin aksine ise gelişmekte olan ve fakir ülkelerin neredeyse tümünün bunu yapabileceği finansal kaynağı bulunmuyor. Birleşmiş Milletler tarafından yayımlanan raporlara göre sadece Afrika’nın yarısı bu süreçte işsiz kalabilir ve işlerin büyük bir kısmı kaybedilebilir. Birleşmiş Milletlere göre gelişmekte olan ülkelere bu süreci en sağlıklı şekilde atlatabilmeleri için 2.5 trilyon dolarlık bir desteğe ihtiyaç duyduklarını belirtti. Yalnızca bu kaynağın temin edilebilmesi için bile yurtdışının yarımların yarım trilyon dolar daha arttırılması gerekli.

Oxfam Genel Müdürü Jose Maria Vera: “Dünya hükümetleri 2008 yılında yaşanan finansal krizde büyük şirketler ve bankaları kurtarmanın bedelini fakir insanların ödediğini artık çok iyi biliyor. Ekonomik kurtarma paketlerinin daha çok küçük işletmeleri ve işçileri desteklemeli ve verilecek teşviklerin daha adil verilmesinin sürdürülebilir ekonominin anahtarıdır.” İfadelerini kullandı.

Türkiye Nüfusunun Yarısı Yoksullukla Mücadele Etmek Zorunda Kalacak!

Korona Pandemisinin neden olduğu krizin etkilerinin ağırlaşması halinde ülke genelindeki istihdam taleplerinde büyük bir düşüş yaşanacağı tahmin ediliyor. Türk ekonomistlere göre istihdam taleplerindeki düşüş 8 milyona ulaşacak ve Türkiye’deki işsiz sayısı 10 milyona yaklaşacak. Bu durum dünya genelinde de olduğu gibi en fazla kadınları, enformel çalışanları ve yoksulları etkileyecek.

Hükümet tarafından yapılan ekonomik destek paketinin kapsamında ne yazık ki küçük işletmeler ve kadın kooperatiflerine benzer sosyal girişimler bulunmuyor. Bu nedenle Simurg Kadın Kooperatifleri Birliği başta olmak üzere 115 kadın kooperatifinin imzaladığı çağrıda “Kadın kooperatifleri olarak yaşanan krizden en çok etkilenen kesimin bizler olduğu bilinmeli nitekim oyun odalarımızı, kreşlerimizi üretim atölyelerimizi, kafelerimizi ve lokantalarımızı kapatmak zorunda kaldık. Bunun yanı sıra çok fazla işletme kapanma noktasına gelmiştir” açıklaması yapıldı.

Kadın kooperatiflerinin yayımladıkları ortak çağrıda korona virüs salgını boyunca ortaya çıkacak primlerden ve vergilerden muaf tutulmayı, kira, elektrik, su, doğalgaz ve çalışan sigortaları gibi idari giderlerin karşılanması gerektiği belirtildi. Ayrıca krizin ardından ekonomik girişimlerin doğal hale gelebilmesi amacıyla 1 yıl geri ödemesiz kredi verilmesi istenildi.

Oxfam Nedir?

Oxfam dünya genelinde 90’ı aşkın ülkede yardım programı bulunan ve 20 üyeden oluşan uluslararası bir yardım konfederasyonudur. Eşitsizliğin ve yoksulluğun tamamen ortadan kalktığı bir gelecek inşa etmek üzere yola çıkan insanların bir araya sivil toplum kuruluşudur. Kurulduğu 1942 yılından bu yana milyonlarca insan dokunmuş milyarlarcasına ise umut aşılamıştır. Oxfam ilk olarak Birleşik Krallıkta kurulmuş olup genel merkezi günümüzde Kenya’nın Nairobi kentinde bulunmaktadır. Korona Virüs salgınının sebep olduğu kriz süresince birçok ülkede fakir topluluğu desteklemek için çaba sarf etmiştir.

 

Rapora bu linkten ulaşabilirsiniz: https://www.oxfam.org/en/research/dignity-not-destitution

Meriç Özadak
Meriç Özadak, İstanbul Bilgi Üniversitesi Sinema ve Televizyon lisans ve Next Akademi yüksek lisans mezunudur. Video ajansı vidyozz'un kurucusudur.