Microsoft COVID-19 salgınının çalışma ve öğrenme biçimlerimizi tamamen değiştireceğini düşünüyor

Microsoft Temas

Microsoft, Teams uygulaması kullanımı üzerinde yaptığı araştırmalar sonucunda, Koronavirüs pandemisinin çalışma ve öğrenme biçimlerimiz için bir dönüm noktası olacağını söyledi.

Dünya çapında çoğu ofis ve şirketin evden çalışma sistemine geçtiği şu günlerde, videolu konuşma ve toplantı özellikleri olan uygulamalara olan ilgi de oldukça arttı. Microsoft’un Teams uygulamasının kullanıcı sayısı, Mart ayında yüzde 1000 artış gösterdi. Buna ek olarak, Norveç ve Hollanda’da videolu arama oranı%60’ken, İngiltere’de %47, ABD’de ise %38 olarak belirlendi.Microsoft’un Teams uygulamasına olan talep günlük 32 milyondan 44 milyona sıçradı. Kullanım artmaya devam ederken, Microsoft çalışma alışkanlıklarının nasıl değiştiğini vurgulamak için uzaktan çalışma üzerine bir rapor yayınladı.

Microsoft çalışanları, İtalya gibi ani kullanım artışları olan Avrupa ülkelerinde kısa kesintiler yaşandığı için uygulamanın yeni kullanıcı yükünü karşılamak için altyapısını geliştirmeye devam ediyor. Talepler doğrultusunda, önceden sadece premium üyelerin kullanabildiği özel arka plan özelliği tüm kullanıcılar için erişilebilir oldu. Arka plan, iş görüşmelerinde evdeki dağınık arka planları gizlemesiyle herkesin tercih ettiği bir özellik oldu. Bunun yanında, toplantıyı düzenleyen kişinin toplantıyı tek bir tıkla sonlandırabilmesi ve görüşme sonrası katılımcılarla ilgili süreleri içeren raporu indirebilmesi ve Stream uygulamasındaki 10.000 katılımcı sınırının 100.000’e yükseltilmesi de yeni eklenen özelliklerden. Microsoft, bu dönemde uzaktan çalışma ve online eğitimler için gerekli olan masaüstü bilgisayar, kamera ekipmanları piyasasında yükseliş öngörüyor.

Koronavirüs karantinasını bir zaman makinesi gibi gördüğünü söyleyen Microsoft kurumsal başkan yardımcısı Jared Sparato, Çin ve Singapur’da işe dönen insanların eskisi gibi olmadığını, topluma ve çalışma hayatına gelen yeni düzenlerin birtakım alışkanlıkları tamamen değiştireceğini belirtiyor.

Microsoft raporunda, koronavirüs karantinasının sonlanmasının ardından Çin’de Teams uygulaması yine de Ocak ayı verilerinin iki katını gösteriyor. Singapur da yeni bir salgın olması durumunda çalışanların ve öğrencilerin eve gönderildiği bir salgın tatbikatı modeli uyguladı. Bu gibi verileri izleyerek, “normal” kavramının eskisi gibi olmayacağı öngörülüyor. Ayrıca fiziki toplantıların düşünülemediği durumlarda, görüntülü toplantıların artık normalleştiğini ve önemsiz gibi görülen video konferansların önemli bir olay olarak hayatımıza girdiğini görüyoruz. Bu yüzden rapor, salgının alışkanlıklarımız üzerinde bir dönüm noktası olarak görülmesi gerektiğini vurguluyor.

Yine de Microsoft, online görüşmelerde kullanılan tek uygulama değil. Slack, Google, Zoom gibi rakipleri de oldukça revaçta.Ancak Microsoft, özellikle gizlilik ve güvenlik altyapı sorunları ile gündeme geldiği için Zoom ‘u rakip olarak görmüyor.

 

 

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.