Maskeli özçekimler yüz tanıma sistemlerini eğitiyor

selfie özçekim yapay zeka

Bir önceki yazımızda tişörtlerin üzerine işlenen resimler sayesinde yapay zekâ gözlem algoritmasından kaçabileceğimizi sizlere söylemiştik. Sıkı durun! Size bir haberimiz daha var!

Araştırmacılar, yüz tanıma algoritmalarını geliştirmek için “maske” takan insan resimleri topluyorlar. Sizlerin çektiği özçekimler sadece arkadaş ve ailenizin değil, aynı zamanda yüz tanıma algoritmalarını iyileştirmek için veri olarak ta toplanıyor. Nisan ayında, araştırmacılar Instagram’dan toplanan 1.200’den fazla görüntüyü kullanarak Github’a Kovid-19 Maske Görüntüsü Veri Kümesi’ni yayınladılar. Bir ay önce, Çin’den araştırmacılar çevrimiçi topladıkları 5.000’den fazla maskeli fotoğraf içeren bir veritabanı derlediler.

Yüz tanımlama üzerine çalışan şirketler, uzun zamandır algoritmalarını eğitmek için insan resimleri kullanmaktadır. Bu doğru ve etik midir peki? Sivil özgürlük savunucuları bu konu hakkında koruyucu hiçbir yasa olmadığı kanaatinde. Buna karşılık tartışmalı bir şirket olan Clearview Al, veritabanında kullanmak için sosyal ağlardan 3 milyardan fazla resim çizme hakkına sahip olduğunu iddia etti.

Facebook, yaptığı açıklamada, “Üçüncü tarafların onayları olmadan kullanıcılarımız tarafından gönderilen fotoğrafları toplamasına veya kullanmasına izin vermiyoruz. Bunu araştırmaya devam ediyoruz.” dedi.

Tartışmaya bir hayli açık konu. Kim hayatında “her şey” tarafından tanınmak ister ki? Fikirlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın!

Umut Cihan Kaygısız
Kendini şöyle tanımlıyor; “Kendimi bildim bileli okumaya meraklıyım. Zamanında kaldığım yurtlarda dahi gecenin 3’ünde kitap sayfaları hışırdattığımı bilirim. Bunlar övünmek için değil! Keza bir teşvik olması için söylüyorum. Yazmak ta okumak kadar her zaman benim bir tutkum olmuştur. Hikaye, tiyatro, roman. Hepsinden zamanında birer enstantane yazmışlığım vardır.’’ Umut Cihan bir zamanlar sosyal medya ile derinden alakadar olmuş ve YouTuber’lık dahi yapmıştı. Sanat, tasarım, teknoloji, edebiyat, sosyoloji vb. dallara ve özellikle de Tarih alanına çok ilgili.