Koronavirüsün yeni merkezi Amazon ormanları olabilir!

yağmur ormanı

Brezilyalı ekolojist David Lapola, insanların doğaya tecavüze devam ettikçe ekolojik dengenin daha çok bozulacağını ve insanlığın başına daha çok salgın hastalıkların bela olabileceğini öngörüyor.

Lapola, AFP’ye (Fransız Haber Ajansı) verdiği röportajda ‘’Amazon ormanları bir virüs deposudur. Uyarıları şimdiden ciddiye alıp şansımızı denemesek iyi olur.’’ dedi. Dünyanın en büyük yağmur ormanları endişe verici bir hızla yok oluyor!

Geçtiğimiz yıl Jair Bolsonaro’nun görevdeki ilk yılında, Brezilya Amazonu’ndaki ormansızlaşma %85 artarak 10.000 kilometrekareden fazla bir alana ulaştı. Yaklaşık Lübnan büyüklüğünde bir alandır bu!

Bu eğilim bu yıl da devam ediyor. Brezilya Ulusal Uzay Araştırma Enstitüsü’nden (INPE) gelen uydu görüntülerine dayanan verilere göre, Ocak’tan Nisan’a kadar 1.202 kilometrekarelik alan silinerek yılın ilk dört ayı için yeni bir rekor kırıldı. Ekolojik dengesizlik bu şekilde devam ederse yeni bir virüsün daha hayvanlardan insanlara geçmesi işten bile değil.

Lapola, şu anki ülke hükümetine de sitemkar yaklaşarak şunları söylüyor; “Bir sonraki yönetim altında gezegenin en büyük biyolojik hazinesini korumaya daha fazla önem vereceğimizi umuyorum. Toplumumuzla yağmur ormanları arasındaki ilişkiyi yeniden keşfetmemiz gerekiyor. Yoksa olabilecek şeyleri tahmin etmek çok karmaşık ve korkutucu.” dedi.

Korona Virüs şimdiye dek dünya çapında 4,5 milyondan fazla insana bulaştı ve 300.000’den fazla kişinin hayatına son verdi. Artık insanlık olarak kendimize dur demenin zamanı gelmedi mi?

Kapak görseli: Grey JungleAlex van der Linde

Umut Cihan Kaygısız
Kendini şöyle tanımlıyor; “Kendimi bildim bileli okumaya meraklıyım. Zamanında kaldığım yurtlarda dahi gecenin 3’ünde kitap sayfaları hışırdattığımı bilirim. Bunlar övünmek için değil! Keza bir teşvik olması için söylüyorum. Yazmak ta okumak kadar her zaman benim bir tutkum olmuştur. Hikaye, tiyatro, roman. Hepsinden zamanında birer enstantane yazmışlığım vardır.’’ Umut Cihan bir zamanlar sosyal medya ile derinden alakadar olmuş ve YouTuber’lık dahi yapmıştı. Sanat, tasarım, teknoloji, edebiyat, sosyoloji vb. dallara ve özellikle de Tarih alanına çok ilgili.