Araştırmacılar koronavirüse yakın özelliklere sahip bir başka virüs buldu!

covid-19 koronavirüs

“Koronavirüs nasıl gelişti?” ya da “covid-19 bir proje mi?” diye düşündük, sorguladık. Şu an bilim insanları tarafından yapılan araştırmalarda, bu virüsün doğal yollardan geliştiği destekleniyor.

Muhtemelen yarasalarda başlayıp, ya bir hayvan bakıcısında bulaştı, ya da hepimizin bildiği şekilde yenmek sureti ile insanlara geçti. Virüs üzerinde yapılan araştırmalarda virüsün gelişmeye ve kendi kendini mutasyona uğratmada başarılı olduğu görüldü ve bundan dolayı da farklı çeşitleri de şu anda keşfedildi. Yani insan müdahalesi olmadan da en baştan beri ölümcül ve viraldi (Bu da “derin devlet kitlesel imha istiyor bu yüzden yaptı” teorisini de çürüttü).

Shandong First Medical University mikrobiyoloğu Weifeng Shi, “covid-19’un keşfinden bu yana virüsün laboratuvar kökenli olduğuna dair bir dizi asılsız teori var” diyor. “Makalemiz bu olayların vahşi yaşamda doğal olarak meydana geldiğini çok net bir şekilde göstermektedir.”

Görsel kaynak: unsplash.com

Araştırmacı ekibin RmYN02 adını verdiği bu yeni keşfedilen yarasa koronavirüsü, 2019’un ikinci yarısında Çin’in Yünnan eyaletinde toplanan 227 yarasadan alınan 302 numunenin analizi sırasında tespit edildi. Bu yarasa örneklerinde bulunan virüsleri analiz ettikten sonra, ekip neredeyse tamamlanmış iki koronavirüs genomunu ortaya çıkarabildi. RmYN01 ve RmYN02. Sars-CoV-2’ye şimdiye kadar bulduğumuz en yakın eşleşme RaTG13 adında bir yarasa koronavirüsü! RNA eşleşmelerinin yüzde 96.1’i, ama muhtemelen orada daha da yakın virüsler var. Shi, “Ne RaTG13 ne de RmYN02 SARS-CoV-2’nin doğrudan atası değildir, çünkü bu virüsler arasında hala evrimsel bir boşluk vardır. Çalışmalarımız, ilerleyen vakitlerinde yaban hayatı daha da inceleyerek, koronavirüsün insan üzerinde tam olarak nasıl başladığını gün ışığına çıkaracaktır.”

Bu viral salgın dünyaca hepimizin belini büktü. Bilim adamları çalışmalarına devam ediyor. Peki sizce bu bir proje mi  yoksa gerçekten denildiği gibi bir doğal oluşum mu? Bu virüsü ne zaman yenebileceğiz ya da bu artık bizim sonumuz mu?

Umut Cihan Kaygısız
Kendini şöyle tanımlıyor; “Kendimi bildim bileli okumaya meraklıyım. Zamanında kaldığım yurtlarda dahi gecenin 3’ünde kitap sayfaları hışırdattığımı bilirim. Bunlar övünmek için değil! Keza bir teşvik olması için söylüyorum. Yazmak ta okumak kadar her zaman benim bir tutkum olmuştur. Hikaye, tiyatro, roman. Hepsinden zamanında birer enstantane yazmışlığım vardır.’’ Umut Cihan bir zamanlar sosyal medya ile derinden alakadar olmuş ve YouTuber’lık dahi yapmıştı. Sanat, tasarım, teknoloji, edebiyat, sosyoloji vb. dallara ve özellikle de Tarih alanına çok ilgili.