Çinli girişimden koronavirüs tespitinde kullanılacak termal gözlük

koronavirüs tespiti için termal gözlük

Bugünlerde hepimizin aklında, koronavirüs kısıtlamaları sona erince normal hayatımıza dönüp dönemeyeceğimiz soruları var. Bir yandan da hayatımıza yeni kurallar ve kısıtlamaların gireceğini de kabullenmiş durumdayız.

Gündelik hayata dair sorular bir yana, ekonomi üzerine de pek çok soru kafamızda dönüp duruyor. Hem salgının yayılmasını önleyip hem de yeniden “normal” ekonomi düzenine döneceğimizin cevabını bilmiyoruz.  

Çin merkezli Rokid şirketi, 2014 yılındaki kuruluşundan bu yana VR gözlükler üzerine çalışıyordu. Yeni koronavirüs salgınından sonra ise şirket, termal gözlükler geliştirmeye başladı. 2 ay gibi kısa bir sürede termal gözlük üreten Rokid şirketi, Çin’in yanı sıra ABD’deki işletmelere, hastanelere ve polislere bu cihazı satmaya başladı. 

Kızılötesi sensör ve kamera ile donatılan termal gözlükler, kullanıcıların 3 metre mesafeden sıcaklıklarını algılayabiliyor. İstenildiği takdirde resim ve video da kaydedebilen bu gözlükler, yaklaşık 2 dakika içinde 200 kişinin sıcaklığını ölçebiliyor. Böylece alışveriş merkezleri, tren istasyonları gibi gibi kalabalık alanlarda sağlık güvenliği için önem kazanıyor. 

Her ne kadar bu tür cihazların otoritelere sağlık bilgilerimize sınırsız erişim vermesi önemli bir gizlilik sorununu gündeme getirse de, insanların güvenliği için bu gibi araçlara ihtiyacımız olduğu da bir gerçek. 

Rokid şirketi, gözlüklerinden elde ettiği verileri kendi veritabanlarında toplamayacağını ve saklamayacağını söylüyor. Bu durum, gözlüğü satın alan müşterilere topladıkları veriler konusunda kendi kararlarını verebilme özgürlüğü sağlıyor. Ancak uçağa binmemesi söylenen biri yine de binmeye çalışırsa veya eve gitmesi söylenen biri ısrarla hasta olmadığını söylerse ne olacağını bilmiyoruz. Termal gözlük kullanan kişilerin yetki alanları veya kolluk kuvvetlerinin bu yetkilerin hangi kısmında yer aldığı da yine belirsizliğini koruyan sorulardan.

Ayrıca COVID-19 enfeksiyonunun tek göstergesi olarak sıcaklığı almak da yüzde yüz güvenilir sayılmaz. Herhangi bir ateş belirtisi olmadan ve belirti göstermeden de virüsü yayabilirsiniz. Bu gibi problemler de virüsün yayılmasını önlemek için kullanılan araçları bazı noktalarda işlevsiz kılıyor. 

Pandemi durumunda içinde bulunduğumuz karmaşa da bu gibi sebeplerden kaynaklanıyor. Karantina uygulamalarının ekonomik maliyeti her gün artarken iş görür bir strateji ortaya koymadan karantinaların kaldırılması gelecekte daha büyük bir maliyete sebep olabilir. Yeni normal yaşantımıza ilerlerken, enfeksiyonu izlemek ve izole etmek için bu tür teknolojik cihazların gelişimine oldukça ihtiyacımız var.

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.