Koronavirüs-Göktaşı benzer belalar!

göktaşı asteroid

Bildiğiniz üzere COVID-19’dan sonra bizi bir asteroit bekliyor ve bilim insanları da korona virüs için aldığımız önlemleri de yine asteroite karşı almamız gerektiğini savunuyor. Öyle ya ikisi de öldürücü, ikisi de insanlığın geleceği için bir tehdit. Peki ne yapacağız?

Bilim insanları COVID-19 pandemisinden iyi ve kötü olarak ders çıkardığımızı ve bu derslerin asteroit ile savaşmada bize yardımcı olacağına inanıyor. Ama nasıl? Pandemi sürecinde dünya sağlık örgütüne çeşitli ülkeler kendi lehine olması adına yanlış raporlar sunmuş. Kovid-19 da bazı ülkelerin böyle bir politika izlemesi sonuna kadar yanlıştı ancak bir defa hata yapıldı ve halk görmese bile bunun ağır sonuçları olacaktır. Örneğin bu hatayı asteroit için yapma toleransımız yoktur. Bu son derece ciddi ve hayati bir konu. Bunun için bütün dünya liderlerinin ne olursa olsun bir fikir altında objektif bir şekilde bulunması gerekiyor.

Asteroit için çözüm ne?

Elbette en önemli kısım da bu. Öngörülen çözüm yolu; eğer ki bu taş gerçekten dünyanın eceli olacaksa, ince hesaplamalar yapılarak bir mekik göndermek ve asteroiti yörüngesinden saptırmak. Böylece dünya ile kesişme yaşamaktan kurtulacaktır.

Umut Cihan Kaygısız
Kendini şöyle tanımlıyor; “Kendimi bildim bileli okumaya meraklıyım. Zamanında kaldığım yurtlarda dahi gecenin 3’ünde kitap sayfaları hışırdattığımı bilirim. Bunlar övünmek için değil! Keza bir teşvik olması için söylüyorum. Yazmak ta okumak kadar her zaman benim bir tutkum olmuştur. Hikaye, tiyatro, roman. Hepsinden zamanında birer enstantane yazmışlığım vardır.’’ Umut Cihan bir zamanlar sosyal medya ile derinden alakadar olmuş ve YouTuber’lık dahi yapmıştı. Sanat, tasarım, teknoloji, edebiyat, sosyoloji vb. dallara ve özellikle de Tarih alanına çok ilgili.